PGE może przejąć EDF, ale musi sprzedawać 25 proc. energii na TGE

Bloomberg

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejecie aktywów EDF Polska przez Polską Grupę Energetyczną. Warunkiem jest jednak sprzedaż całości energii z kupowanej Elektrowni Rybnik w latach 2018-21.

W tych latach na giełdę może więc trafiać ok. 7 TWh prądu z elektrowni o mocy 1,7 tys. MW. Wolumen ten może się zmniejszyć jeśli PGE sprzeda Rybnik lub obligo zostanie podniesione odgórnie ustawą.

– Z naszych wyliczeń wynika, że produkcja Rybnika dołoży to do poziomu obecnej obowiązkowej sprzedaży na TGE ok. 10 proc. naszej produkcji. Łączne obligo na energię dla grupy PGE wyniesie więc ok. 25 proc. – szacował Henryk Baranowski, prezes PGE po zakończonym briefingu prasowym.

Podkreślał, że przejęcie nie wpłynie na podwyżki cen ciepła.

Zgoda UOKiK jest przedostatnim warunkiem finalizacji transakcji wartej 4,5 mld zł (została jeszcze odstąpienie od prawa pierwokupu gruntu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zgody wydały już władze francuskie i polskie). Za tę kwotę PGE przejmuje nie tylko Rybnik ale także kilka elektrociepłowni, które trafią do osobnej spółki PGE Energia Ciepła. – Przewidujemy, że miesiąc po przejęciu aktywów ogłosimy strategię nowej spółki. Może się to stać na początku grudnia – zapowiedział Baranowski. Podkreślał, że grupa nie będzie musiała zaciągać długu na potrzeby tej transakcji.

Nie chciał komentować pytania dotyczącego podniesienia obowiązku sprzedaży przez giełdę dla wszystkich grup energetycznych. – Decyzję o takim czy innym poziomie obligo podejmie Ministerstwo Energii. Będzie ona wynikała z analizy płynności na TGE – zaznaczył tylko Baranowski.

PGE dzięki samodzielnemu przejęciu aktywów EDF Polska umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i zostanie największym dostawcą ciepła systemowego.

Mogą Ci się również spodobać

Galaktyczny jacht prezesa Łukoilu

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu, sprawił sobie niezwykły jacht. Galactics Super Nova ...

Chętnych do bycia ratownikiem w KGHM jest wielu

Nie ma problemu z obsadą stanowisk ratowniczych na kopalnianych stacjach i u nas – ...

Dymisja za krytykę Gazpromu

Największy bank Rosji zwolnił swojego analityka – jednego z autorów miażdżąco krytycznej analizy zagranicznych ...

Ropa z USA jest brudna. Wiemy dlaczego

Dwie największe koreańskie rafinerie zrezygnowały z przerobu kupionej w USA ropy łupkowej.  Powodem jest zbyt ...

Do kogo należą gazociągi Ukrainy?

To nie pytanie retoryczne. Status ponad 40 proc. proc.ukraińskich magistrali gazowych jest niejasny. – ...

Zmianami rządzą megatrendy

Energetyka węglowa będzie walczyć o utrzymanie konkurencyjności – mówi członek zarządu i dyrektor ds. ...