Puławy inwestują w nowości i energetykę

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Największy producent nawozów w Polsce rozbudowuje swoje zakłady i stawia blok węglowy. Tylko w tym roku na rozwój wyda niemal 400 mln zł.

Grupa Azoty Puławy – największa ze spółek należących do kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Azoty – zdecydowała się na budowę znacznie mniejszej elektrociepłowni, niż planowała. Zamiast bloku gazowego o mocy elektrycznej 400 MW postawi siłownię o mocy elektrycznej 90 MW i cieplnej 240 MW, opalaną węglem. Zarząd nie podał kosztów inwestycji. Wiadomo jednak, że będą one znacznie niższe niż w przypadku budowy dużej gazowej instalacji, która miała pochłonąć 1,1 mld zł. Decyzja o zmianie paliwa zapada w momencie, kiedy państwowe spółki ratują polskie górnictwo i solidarnie inwestują w przemysł węglowy. Władze Puław zapewniają jednak, że nowy projekt jest po prostu bardziej opłacalny.

– Nasz deficyt w zakresie energii elektrycznej to nie 400 MW, ale 90–100 MW i taką moc da nam dodatkowy kocioł. Analitycy dobrze odebrali zmianę naszego projektu energetycznego. Jesteśmy umówieni już na pierwsze rozmowy z bankami – tłumaczy Jacek Janiszek, prezes Puław.

Analitycy już wcześniej podkreślali, że Puławy nie potrzebują tak dużego bloku, jaki był pierwotnie planowany, i nie powinny angażować się w handel energią elektryczną. Zaznaczali też, że poważne problemy budowanej właśnie elektrowni Stalowa Wola nie zachęcają do inwestowania w bloki gazowe.

Więcej mocy

Puławy zaplanowały też szereg inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych. Tylko w tym roku nakłady sięgną w sumie około 390 mln zł. To o 41 proc. więcej niż w roku 2016.

W puławskich zakładach trwa już budowa instalacji granulacji mechanicznej saletry za 385 mln zł. Ten projekt zakłada uruchomienie dwóch linii produkcyjnych wraz z infrastrukturą do magazynowania, pakowania i wysyłki towaru. Pierwsza instalacja ma ruszyć w 2018 r., kolejna w 2020 r. Do końca kwietnia Puławy chcą podpisać kontrakt z dostawcą technologii dla modernizacji obecnych urządzeń i budowy kolejnej linii do produkcji kwasu azotowego. Inwestycja ta pochłonie prawie 700 mln zł i zakończy się w roku 2021.

Dzięki tym inwestycjom Puławy poszerzą swoją ofertę o saletrzak i saletrę amonową mechanicznie granulowaną oraz o nowe nawozy dla ogrodnictwa i do uprawy warzyw: saletrę wapniową, magnezową i potasową.

– Te dwie inwestycje pozwolą nam na modernizację i rozbudowę całego kompleksu naszych instalacji saletrzanych. Pozwolą nam na skierowanie na rynek nowych, oczekiwanych przez rolników nawozów i na sprzedaż nadwyżek kwasu azotowego, a także poprawią sprawność oraz efektywność naszej produkcji w tym obszarze – zaznacza Janiszek.

Niskie ceny

2016 r. był rokiem niskich cen nawozów, co związane było z nadwyżką mocy produkcyjnych. Z tego powodu zyski Puław, jak i całej Grupy Azoty, mocno się skurczyły. Według analityków najbliższe miesiące nie przyniosą przełomu i ten rok wciąż będzie wymagający dla krajowych producentów nawozów. Grupa Azoty liczy jednak na umiarkowaną poprawę sytuacji na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ArcelorMittal nie uruchomi teraz pieca w Krakowie. Przez koronawirus

Hutniczy koncern poinformował o odłożeniu w czasie procesu wznowienia pracy wielkiego pieca w Krakowie. ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Potrzeba mniej ropy

Tempo wzrostu popytu na ropę naftową spada. Zdaniem OPEC, kartelu producentów ropy, w 2016 ...

Pieniądze EBOR na sieci Ukrainy

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał 149 mln euro na modernizację ukraińskich sieci energetycznych. ...

Rozpędza się słoneczna machina

W Polsce obserwujemy skokowy wzrost inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Potencjał tej branży jest jednak ...

PKN Orlen ma nową strategię

Koncern chce w latach 2017-2018 inwestować 5,4 mld zł rocznie, głównie w instalacje rafineryjne, ...