Puławy inwestują w nowości i energetykę

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Największy producent nawozów w Polsce rozbudowuje swoje zakłady i stawia blok węglowy. Tylko w tym roku na rozwój wyda niemal 400 mln zł.

Grupa Azoty Puławy – największa ze spółek należących do kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Azoty – zdecydowała się na budowę znacznie mniejszej elektrociepłowni, niż planowała. Zamiast bloku gazowego o mocy elektrycznej 400 MW postawi siłownię o mocy elektrycznej 90 MW i cieplnej 240 MW, opalaną węglem. Zarząd nie podał kosztów inwestycji. Wiadomo jednak, że będą one znacznie niższe niż w przypadku budowy dużej gazowej instalacji, która miała pochłonąć 1,1 mld zł. Decyzja o zmianie paliwa zapada w momencie, kiedy państwowe spółki ratują polskie górnictwo i solidarnie inwestują w przemysł węglowy. Władze Puław zapewniają jednak, że nowy projekt jest po prostu bardziej opłacalny.

– Nasz deficyt w zakresie energii elektrycznej to nie 400 MW, ale 90–100 MW i taką moc da nam dodatkowy kocioł. Analitycy dobrze odebrali zmianę naszego projektu energetycznego. Jesteśmy umówieni już na pierwsze rozmowy z bankami – tłumaczy Jacek Janiszek, prezes Puław.

Analitycy już wcześniej podkreślali, że Puławy nie potrzebują tak dużego bloku, jaki był pierwotnie planowany, i nie powinny angażować się w handel energią elektryczną. Zaznaczali też, że poważne problemy budowanej właśnie elektrowni Stalowa Wola nie zachęcają do inwestowania w bloki gazowe.

Więcej mocy

Puławy zaplanowały też szereg inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych. Tylko w tym roku nakłady sięgną w sumie około 390 mln zł. To o 41 proc. więcej niż w roku 2016.

W puławskich zakładach trwa już budowa instalacji granulacji mechanicznej saletry za 385 mln zł. Ten projekt zakłada uruchomienie dwóch linii produkcyjnych wraz z infrastrukturą do magazynowania, pakowania i wysyłki towaru. Pierwsza instalacja ma ruszyć w 2018 r., kolejna w 2020 r. Do końca kwietnia Puławy chcą podpisać kontrakt z dostawcą technologii dla modernizacji obecnych urządzeń i budowy kolejnej linii do produkcji kwasu azotowego. Inwestycja ta pochłonie prawie 700 mln zł i zakończy się w roku 2021.

Dzięki tym inwestycjom Puławy poszerzą swoją ofertę o saletrzak i saletrę amonową mechanicznie granulowaną oraz o nowe nawozy dla ogrodnictwa i do uprawy warzyw: saletrę wapniową, magnezową i potasową.

– Te dwie inwestycje pozwolą nam na modernizację i rozbudowę całego kompleksu naszych instalacji saletrzanych. Pozwolą nam na skierowanie na rynek nowych, oczekiwanych przez rolników nawozów i na sprzedaż nadwyżek kwasu azotowego, a także poprawią sprawność oraz efektywność naszej produkcji w tym obszarze – zaznacza Janiszek.

Niskie ceny

2016 r. był rokiem niskich cen nawozów, co związane było z nadwyżką mocy produkcyjnych. Z tego powodu zyski Puław, jak i całej Grupy Azoty, mocno się skurczyły. Według analityków najbliższe miesiące nie przyniosą przełomu i ten rok wciąż będzie wymagający dla krajowych producentów nawozów. Grupa Azoty liczy jednak na umiarkowaną poprawę sytuacji na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robotnicy grabią „wenezuelski Orlen”

Tysiące robotników państwowego koncernu paliwowego Wenezueli porzuca swoje miejsca pracy i zabiera co się ...

PKN Orlen importuje ropę z Nigerii

Do płockiej rafinerii ma wkrótce trafić około 130 tys. ton surowca z Afryki Zachodniej. ...

Mniejszy udział węgla w tzw. miksie.

Przybywa jednostek na gaz. Polski mix energetyczny nadal jest stosunkowo mało zdywersyfikowany. Ale powoli ...

Porozumienie z Mero: Orlen oszczędzi miliony

– Unipetrol, czeska spółka zależna PKN Orlen osiągnęła porozumienie z Mero, państwową firmą zarządzającą ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...

Eesti Energia naciera nad Bałtykiem

Estoński producent prądu jest nie tylko największą firmą energetyczną w republikach bałtyckich, ale też ...