Olsztyn jaśnie oświecony

Fotorzepa, Robert Gardziński

Stolica Warmii i Mazur została uznana za najlepiej oświetlone miasto 2015 r. W tyle Olsztyn pozostawił Warszawę, Andrychów i Rzeszów.

Olsztyn zwyciężył w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego na „Najlepiej oświetlone Miasto i Gminę 2015″. Stolicę regionu doceniono za inwestycje oświetleniowe zrealizowane przy okazji modernizacji transportu zbiorowego (linie tramwajowe) oraz zagospodarowania parków i brzegów największego z 11 olsztyńskich jezior – Ukiel.

Jurorzy podkreślili m.in. energooszczędność i nowoczesność realizowanych w mieście projektów m.in. parku centralnego nad rzeką Łyną. Podobnie jak nad jeziorem, zastosowana została tam technologia, która ogranicza natężenie światła, jeśli w pobliżu nie ma pieszych, rowerzystów albo przejeżdżających aut.

Jeżeli do lampy w parku zbliża się człowiek, rower, aut, natężenie światła rośnie do pełnego, by po jego przejściu znów przygasnąć i oszczędzać energię. Jeżeli ktoś popatrzyłby na taki park z góry na przykład latem, gdy to co dzieje się na ścieżkach zasłaniają szczelnie korony drzew, albo w nocy, to po intensywności zapalanych i gaszonych lamp odczyta drogę przechodnia. To trochę jak z wygaszaczem w świecie Harrego Pottera.

– Ta nagroda bardzo nas cieszy – przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Od dawna w naszych działaniach kierujemy się dbałością o środowisko. Co ważne, nie cierpi na tym bezpieczeństwo użytkowników dróg i chodników. Stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, co ma wpływ na postrzeganie naszego miasta przez gości i ekspertów.

Olsztyn ma szansę na jeszcze jedną nagrodę związaną z oświetleniem. W poniedziałek (11 stycznia) skończyło się regionalne głosowanie w konkursie „Świeć się z Energą”. We wtorek (12 stycznia) okaże się, czy Olsztyn będzie rywalizować w etapie ogólnopolskim.

Mogą Ci się również spodobać

Nowi wiceministrowie energii

Michał Kurtyka, Andrzej Piotrowski i Wojciech Kowalczyk zostali powołani na stanowiska wiceministrów energii. Kurtyka ...

Grupa Energa odnotowała 147 mln zł zysku netto w ub.r.

Grupa Energa odnotowała 147 mln zł zysku netto w 2016 r. – poinformowała w ...

Taniego LNG będzie coraz więcej

Ceny skroplonego gazu mocno spadają. Po starcie gazoportu powinna na tym skorzystać Polska. Także ...

PGNiG ma nowy zarząd

Piotr Woźniak, który dotychczas był p.o. prezesa, decyzją rady został szefem spółki. Do zarządu ...

PGE wzywa do sprzedaży Kogeneracji, ale nie całej

Polska Grupa Energetyczna ogłosi wezwanie do sprzedaży 66 proc. akcji wrocławskiej Kogeneracji. Zarząd największego ...

Wracają inwestycje w gaz i ropę

Koncerny naftowe Chevron Corp i BP Plc informują o powrocie do wydatków na poszukiwania, ...