Olsztyn jaśnie oświecony

Fotorzepa, Robert Gardziński

Stolica Warmii i Mazur została uznana za najlepiej oświetlone miasto 2015 r. W tyle Olsztyn pozostawił Warszawę, Andrychów i Rzeszów.

Olsztyn zwyciężył w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego na „Najlepiej oświetlone Miasto i Gminę 2015″. Stolicę regionu doceniono za inwestycje oświetleniowe zrealizowane przy okazji modernizacji transportu zbiorowego (linie tramwajowe) oraz zagospodarowania parków i brzegów największego z 11 olsztyńskich jezior – Ukiel.

Jurorzy podkreślili m.in. energooszczędność i nowoczesność realizowanych w mieście projektów m.in. parku centralnego nad rzeką Łyną. Podobnie jak nad jeziorem, zastosowana została tam technologia, która ogranicza natężenie światła, jeśli w pobliżu nie ma pieszych, rowerzystów albo przejeżdżających aut.

Jeżeli do lampy w parku zbliża się człowiek, rower, aut, natężenie światła rośnie do pełnego, by po jego przejściu znów przygasnąć i oszczędzać energię. Jeżeli ktoś popatrzyłby na taki park z góry na przykład latem, gdy to co dzieje się na ścieżkach zasłaniają szczelnie korony drzew, albo w nocy, to po intensywności zapalanych i gaszonych lamp odczyta drogę przechodnia. To trochę jak z wygaszaczem w świecie Harrego Pottera.

– Ta nagroda bardzo nas cieszy – przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Od dawna w naszych działaniach kierujemy się dbałością o środowisko. Co ważne, nie cierpi na tym bezpieczeństwo użytkowników dróg i chodników. Stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, co ma wpływ na postrzeganie naszego miasta przez gości i ekspertów.

Olsztyn ma szansę na jeszcze jedną nagrodę związaną z oświetleniem. W poniedziałek (11 stycznia) skończyło się regionalne głosowanie w konkursie „Świeć się z Energą”. We wtorek (12 stycznia) okaże się, czy Olsztyn będzie rywalizować w etapie ogólnopolskim.

Mogą Ci się również spodobać

Redukcja emisji i poprawa efektywności następują dzięki inwestycjom w całym sektorze – mówili paneliści

Transformacja energetyki wymaga inwestycji

Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na ponoszenie wysokich kosztów OZE. Transformacja energetyki w stronę ...

Novatek kupił gaz diamentowego koncernu

Zwycięzcą przetargu na złoża gazowe należące do diamentowego koncernu z Rosji został gazowy Novatek. ...

Tania ropa zmusza do reform

Eksport ropy to 80 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej. Jednak spadek cen tego ...

Ropa Wenezueli w rękach Rosjan

Pogrążona w głębokim kryzysie Wenezuela nie ma dość pieniędzy, by pompować swoją ropę, choć ...

Węglowa kampania do europarlamentu

Wiceminister energii obiecuje budowę kopalni i organizuje zrzutkę firm na promocję czarnego paliwa. Wbrew ...

AFP

Rosja pogrąża rynek ropy

Rozmowy OPEC+ o dalszym zmniejszeniu wydobycia ropy okazały się na granicy zerwania z powodu ...