Wysadzone linie energetyczne na Krym

Bloomberg

Dziś w nocy przestały pracować dwie z czterech linii energetycznych dostarczających prąd na Krym. Słupy zawaliły się pod wpływem wybuchów, prawdopodobnie podłożonych ładunków.

Do eksplozji u podstaw słupów nośnych Dnieprowadziego Systemu Energetycznego doszło dziś ok. 4 nad ranem, poinformowała agencja Unian za biurem prasowych Uksenergo. Słupy się zawaliły, co spowodowało to konieczność odłączenia dwóch z czterech linii doprowadzających z Ukrainy prądu na zajęty przez Rosjan Krym.

– Próby podłączenia awaryjnego i ręcznego włączenia zasilanie linii 330 kV podjęte przez dostawcę, nie powiodły się. Brygada montażowa, która przybyła na miejsce, znalazła leżący na ziemi słup, którzy został uszkodzony przez wybuch – informują służby Ukenergo.

Po upadku pierwszego słupa, doszło do podobnego wybuchu przy drugiej linii 220 kV Na miejscu pracują energetycy i służby specjalne. Według nieoficjalnych danych wybuchy miały też miejsce przy konstrukcjach nośnych dwóch pozostałych linii, ale słupy się nie zawaliły. Pozwoliło to dalej dostarczać prąd na półwysep.

Krym jest całkowicie zależny od dostaw energii kupowanej na Ukrainie. Wczoraj minister energetyki Ukrainy zaproponował przedłużenie kontraktu z Rosją na dostawy prądu na Krym. Jednak w parlamencie opór jest duży. Deputowani uważają, że takie działania legitymizują aneksję. Dwa kontrakty zostały podpisane w grudniu 2014. Pierwszy zakłada dostawę do 1500 MW prądu i kończy się 30 grudnia. W październiku Ukraina podniosła cenę za swój prąd o 15 proc. do 9,95 rubla za kWh.

Mogą Ci się również spodobać

Polska energetyko nie tędy droga

Ukazały się dwa dokumenty projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) oraz ...

Resort może zwiększyć „zielony” obowiązek

Nieco ponad tydzień zajęło posłom PiS przepchnięcie „małej” noweli OZE. Na tę „dużą” rządową ...

Polską energetykę czekają inwestycje

Polska energetyka dostrzega potrzebę transformacji sektora – mówi Katarzyna Radzewicz, sekretarz Rady Zarządzającej Polskiego ...

Ukraina otwiera magazyny gazu dla UE

Komisja Europejska chce przekonać szefów firm gazowych, w tym PGNiG, do korzystania z ukraińskich ...

Tania ropa to nie tylko korzyści

Naszym celem nigdy nie jest wpływanie na kurs euro – zapewnia prezes Narodowego Banku ...

Ropa w USA drożeje – pomaga OPEC i francuskie wybory

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują o 0,7 proc. Pomaga ...