Powstanie największa morska farma wiatrowa na świecie

www.sxc.hu

DONG Energy, największy duński koncern energetyczny wygrał kontrakt na budowę projektu Hornsea 2 niedaleko wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Farma będzie generowała 1,386 GW mocy, co uczyni ją największą morską farmą wiatrową świata.

Duńska firma DONG ogłosiła, że zamierza zbudować na Morzu Północnym największą offshorową farmę wiatrową na świecie. Farma Hornsea 2 będzie generować moc 1,386 GW. 300 turbin o wysokości co najmniej 190 ma zająć powierzchnię niecałych 800 km kw. w odległości 89 km od wybrzeży hrabstwa Yorkshire.

DONG chwali się, że w przetargu zagwarantowano dostarczanie energii w cenie 57,50 funtów/MWh, czyli ok. 279 zł/MWh. Energia ma być dostarczana do ponad 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Elektrownia rozpocznie dostarczanie energii w 2022 r.

– Zawsze uważaliśmy rozmiar za kluczowy składnik ceny – komentuje wiceprezes i dyrektor ds. energii wiatrowej w DONG Samuel Leupold. – Idealny rozmiar morskiej elektrowni wiatrowej to 0,8-1,5 MW, a zatem naturalnym jest, że Hornsea 2 będzie w stanie dostarczać energię w rekordowo niskich cenach.

Od brytyjsko-duńskiego projektu większe są tylko lądowe farmy wiatrowe w Chinach. Pierwsze miejsce zajmuje położona w prowincji Gansu farma Gansu mocy 8 GW. W Polsce największa jest farma wiatrowa w wielkopolskim Magroninie – 60 turbin i łącznej mocy 120 MW.

Projekt Hornsea jest częścią brytyjskiej strategii inwestowania w nowe moce produkcji energii elektrycznej niezbędne do przezwyciężenia spadku dostaw tej energii z tradycyjnych źródeł w najbliższej dekadzie.

Brytyjskie elektrownie jądrowe – poza jedną – produkujące jedną piątą elektryczności dla kraju, mają zostać zamknięte do 2030 r. w miarę dobiegania do końca ich okresu eksploatacji. Rząd planuje ponadto zlikwidowanie do 2025 r. elektrowni węglowych w ramach działań mających spełnić normy ochrony klimatu.

Rząd w Londynie ogłosił, że następny etap finansowania wykorzystania odnawialnych źródeł energii skupi się na farmach wiatrowych offshore, a do końca dekady może powstać dodatkowa moc 10 GW. Wykorzystanie energii wiatru na lądzie i na morzu dało w 2015 r. ok. 11 proc. elektryczności wyprodukowanej w Wielkiej Brytanii.

Koncern DONG już wcześniej rozpoczął prace nad niewiele mniejszym projektem Hornsea 1 o mocy 1,2 GW, którego funkcjonowanie zaplanowane jest na 2020 r. W planach jest także realizacja farmy Hornsea 3. Wszystkie trzy farmy, w razie ich zbudowania, będą mogły produkować łącznie 4 GW elektryczności.

Mogą Ci się również spodobać

Segment wydobycia obniża zyski Lotosu

Negatywny wpływ na wyniki ma spadające wydobycie ropy i gazu oraz niskie ceny obu ...

Rosjanie korzystają na droższej ropie i gazie

Budżet Federacji ratują szybko rosnące dochody z eksportu surowców energetycznych. To efekt porozumienia OPEC+. ...

Nowi w radzie nadzorczej Energi

Obradujące 7 stycznia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi podjęło uchwały wprowadzające zmiany w ...

Kudrin: ropa będzie jeszcze tańsza

Ceny ropy jeszcze nie osiągnęły najniższego punktu, ale gospodarka Rosji zaadaptuje się do nowych ...

Częściej zmieniamy sprzedawcę gazu

Do końca ubiegłego roku ponad 30 tys. końcowych odbiorców błękitnego paliwa zmieniło dostawcę. W ...

Za drogi prąd w Polsce

Rosjanina stać na kupno dwa razy więcej prądu niż Polaka. Najtańsza energia w Europe ...