UOKiK: kupno EDF zagraża detalowi

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna nie zamierza zwlekać z propozycją kompromisowego rozwiązania umożliwiającego przejęcie aktywów francuskiego EDF.

Największy wytwórca energii w ciągu dwóch tygodni odniesie się do zastrzeżeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec tej transakcji.

W piątkowym komunikacie UOKiK stwierdził, że przejęcie Elektrowni Rybnik i kilku elektrociepłowni od francuskiego koncernu może stanowić zagrożenie dla konkurencji. Wskazano przy tym na wzmocnienie pozycji PGE na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. – Zwiększenie pozycji PGE może spowodować spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii, co może negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej – stwierdził Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Urząd zapoznał się z opiniami m.in. największych przedsiębiorstw sektora, Urzędu Regulacji Energetyki oraz TGE. Na podstawie analiz stwierdził, że po przejęciu kontroli przez PGE nad EDF lider rynku będzie mógł sprzedawać większość prądu w ramach własnej grupy kapitałowej, co utrudni zakupy konkurentom

O możliwości zgłoszenia zastrzeżeń informował już podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes UOKiK Marek Niechciał. Z jego słów wynikało, że wśród możliwych scenariuszy warunkowej zgody jest zwiększenie przez PGE wolumenu sprzedaży energii przez TGE. Z naszych informacji wynika, że PGE rozważała sprzedaż prądu przez giełdę tylko z Elektrowni Rybnik (co zwiększyłoby obowiązkowy wolumen na TGE z 15 proc. do 21 proc.).

Mogą Ci się również spodobać

Najbogatszy człowiek w Afryce zbiera na megarafinerię

Aliko Dangote, najbogatszy człowiek w Afryce, zorganizował ponad 4,5 mld dol. finansowania dłużnego dla ...

Tauron zainwestuje 1 mld zł w obszarze wydobycia węgla

W ciągu najbliższych czterech lat grupa Tauron wyda ok. 1 mld zł na inwestycje ...

Grubość ma znaczenie – czyli jak termomodernizować

Pamiętam moją rozmowę z majstrem, który upierał się, że zastosowanie 20 cm styropianu do ...

Klimatyczny długi cień

W tej kampanii energetyka była bardziej widoczna niż w poprzednich. Głównie z uwagi na ...

Nadchodzi trudny czas dla Gazpromu

Tej zimy Rosjanie po raz pierwszy zetkną się w Europie z konkurencją gazu z ...

Import węgla idzie na rekord. Głównie z Rosji

Polskie kopalnie nie dają rady z zaspokojeniem krajowych potrzeb, dlatego czarne paliwo z zagranicy ...