UOKiK: kupno EDF zagraża detalowi

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna nie zamierza zwlekać z propozycją kompromisowego rozwiązania umożliwiającego przejęcie aktywów francuskiego EDF.

Największy wytwórca energii w ciągu dwóch tygodni odniesie się do zastrzeżeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec tej transakcji.

W piątkowym komunikacie UOKiK stwierdził, że przejęcie Elektrowni Rybnik i kilku elektrociepłowni od francuskiego koncernu może stanowić zagrożenie dla konkurencji. Wskazano przy tym na wzmocnienie pozycji PGE na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. – Zwiększenie pozycji PGE może spowodować spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii, co może negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej – stwierdził Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Urząd zapoznał się z opiniami m.in. największych przedsiębiorstw sektora, Urzędu Regulacji Energetyki oraz TGE. Na podstawie analiz stwierdził, że po przejęciu kontroli przez PGE nad EDF lider rynku będzie mógł sprzedawać większość prądu w ramach własnej grupy kapitałowej, co utrudni zakupy konkurentom

O możliwości zgłoszenia zastrzeżeń informował już podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes UOKiK Marek Niechciał. Z jego słów wynikało, że wśród możliwych scenariuszy warunkowej zgody jest zwiększenie przez PGE wolumenu sprzedaży energii przez TGE. Z naszych informacji wynika, że PGE rozważała sprzedaż prądu przez giełdę tylko z Elektrowni Rybnik (co zwiększyłoby obowiązkowy wolumen na TGE z 15 proc. do 21 proc.).

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom chce jeszcze więcej

Rosjanie po raz kolejny zwiększyli swoje roszczenia wobec Naftogazu. Chcą od Ukraińców 37 mld ...

OBWE przeciwko rosyjskim gazociągom

Przyjęta rezolucja OBWE dotycząca bezpieczeństwa energetycznego uznaje gazociągi Nord Stream-2 i Turecki Potok jako potencjalne ...

Ropa w USA coraz droższa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po ...

Więcej Gazpromu w Unii

Rosyjski koncern ma już ponad jedną trzecią unijnego rynku gazu. A chce więcej. – ...

Rząd zamrozi ceny prądu?

Resort energii pracuje nad zmianami w prawie, które spowodują zamrożenie cen energii elektrycznej na ...

Negawaty, czyli oszczędzajmy, zamiast budować bloki

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku nie uwzględnia światowych trendów. Ukazał się właśnie projekt ...