Orlen mocno inwestuje w produkcję prądu

Bloomberg

W 2017 roku paliwowy koncern wytworzy o połowę więcej energii elektrycznej niż w roku ubiegłym. W kolejnych latach nastąpi dalszy wzrost.

Łączna produkcja energii elektrycznej w grupie kapitałowej Orlen przekroczy 4 TWh (terawatogodziny – red.). To o 50 proc. więcej niż w w 2016 r. – Po uruchomieniu bloku parowo-gazowego Płock produkcja energii będzie na poziomie około 7 TWh – informuje biuro prasowe spółki.

Znaczny wzrost to przede wszystkim efekt realizacji dwóch dużych inwestycji związanych z budową bloków gazowo-parowych CCGT. W połowie tego roku ruszyła komercyjna eksploatacja elektrociepłowni we Włocławku o mocy 463 MWe, a do końca roku ma powstać nieco większy obiekt w Płocku o mocy 600 MWe.

Uruchomiony niedawno blok we Włocławku nie zwiększy podaży ciepła na rynku, ponieważ nowa jednostka przejęła część produkcji od elektrociepłowni Anwilu, również należącej do koncernu. W rezultacie w skali roku produkcja ciepła w koncernie wyniesie około 40 PJ (petadżuli). Koszt inwestycji we Włocławku sięgnął 1,4 mld zł.

W Płocku trwają obecnie końcowe prace przy budowie drugiego bloku. – „Pierwszy ogień”, czyli pierwsze uruchomienie bloku planowane jest jeszcze w III kwartale tego roku. Wolumen energii elektrycznej wytworzonej w Płocku wielkości około 3 TWh zostanie skierowany do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym, natomiast wytworzona para będzie w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy Orlen oraz lokalnych odbiorców – podaje biuro prasowe. Nowy obiekt będzie kosztował 1,65 mld zł.

PKN Orlen realizuje projekt energetyczny w Trzebini, polegający m.in. na zastąpieniu istniejącego kotła węglowego nowymi kotłami gazowymi. – Zakładamy, że przejęcie wszystkich instalacji do eksploatacji nastąpi do końca 2018 roku. Budżet całego programu dostosowawczego wyniesie około 80 mln zł – twierdzi biuro prasowe.

PKN Orlen inwestuje też w aktywa energetyczne w Czechach i na Litwie. Dzięki temu chce doprowadzić do ograniczenia emitowanych zanieczyszczeń oraz poprawić efektywność. Szacowany koszt projektów realizowanych w spółkach córkach wynosi około 350 mln zł.

W ubiegłym roku w elektrociepłowniach grupy spośród zużywanych surowców największy udział miał ciężki olej opałowy, gdyż stanowił 56 proc. miksu paliwowego pod względem wartości kalorycznej. Koncern zużywał też węgiel brunatny (24 proc.), gaz ziemny wraz z gazami rafineryjnymi (18 proc.) i węgiel kamienny (2 proc.). PKN Orlen szacuje, że tylko po uruchomieniu elektrociepłowni we Włocławku udział gazu wzrośnie do ponad 30 proc. kosztem innych surowców.

Mogą Ci się również spodobać

Tanieje gaz, Gazprom ma kłopoty

W ciągu pół roku gaz na europejskim rynku potaniał o 30 procent. Do tego ...

Od kilku miesięcy giełdowy kurs gazu mocno spada

Analitycy są podzieleni w opiniach dotyczących przyszłych cen błękitnego paliwa. Większość zdaje się jednak ...

Kanadyjska rafineria wyleciała w powietrze

Wybuch w największej rafinerii Kanady wywołał wielki pożar. Zakład wstrzymał pracę. Cztery osoby zostały ...

Tauron oszczędzi 1,3 mld zł do 2018 r.

Tauron przyjął program poprawy efektywności w grupie na lata 2016-2018. Zakłada on między innymi ...

Ameryka zamyka reaktory jądrowe

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...