Będą odpisy w Enei i Bogdance

Bloomberg

Enea i Bogdanka dokonają odpisów aktualizujących. W sprawozdaniu skonsolidowanym Enei odpis wyniesie ok. 1,7 mld zł, a w jednostkowym – blisko 2,1 mld zł. W przypadku Bogdanki wartość odpisu to 624,8 mln zł.

Odpisy są wynikiem przeprowadzonych testów. Dotyczą obszarów produkcją energii elektrycznej i energii cieplnej (segment wytwarzania) oraz produkcją węgla (segment wydobycia).

W wytwarzaniu odpisy mogą sięgnąć 1,7 mld zł (w tym w obszarze elektrowni systemowych: ponad 1,2 mld zł, w obszarze ciepła: 253,6 mln zł, a w obszarze OZE: 226,9 mln zł).

W segmencie wydobycia odpisy z tytułu utraty wartości aktywów rzeczowych zostaną odniesione wyłącznie na wynik jednostkowy LW Bogdanka. Bogdanka dokona 624,8 mln zł odpisu aktualizującego, który obciąży wynik operacyjny, zaś nie będzie miał wpływu na wynik EBITDA.

W jednostkowym sprawozdaniu finansowym Enea za 2015 rok przeprowadzone testy wskazują konieczność ujęcia odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w Enea Wytwarzanie w wysokości prawie 2,09 mld zł.

„Wartość odpisów z tytułu utraty wartości aktywów obciąży wynik finansowy brutto na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym, natomiast nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym” – czytamy w komunikacie Enei.

Enea poinformowała również, że zamierza ująć w skonsolidowanym raporcie za 2015 rok wyniki alokacji ceny nabycia kontrolnego pakietu 64,57 proc. akcji Bogdanki.

„W wyniku alokacji ceny nabycia akcji LWB (Bogdanki – przyp. PAP) rozpoznano pozycję wartość firmy o wartości 50,2 mln zł, która została przypisana do potencjalnej możliwości pozyskania przez LWB koncesji wydobywczych na nowych złożach węgla. Biorąc jednakże pod uwagę ogólną sytuację na rynku węgla oraz fakt, że obecny zasób operatywny LWB umożliwia eksploatację dotychczasowego złoża do roku 2039 zarząd Enea SA podjął decyzję o odpisaniu całej wartości firmy powstałej w związku z transakcją” – dodano.

Wszystkie wspomniane operacje mają charakter księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki i grupy.

Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów aktualizujących zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych Enei za 2015 rok, których publikację zaplanowano na 21 marca 2016 roku

Mogą Ci się również spodobać

Odpis na ponad 800 mln zł obciąży wyniki PGE

Polska Grupa Energetyczna spisze na straty aktywa warte ok. 807 mln zł. Testy wykazały ...

RMF: Prezes PGNiG ma stracić pracę. Zastąpi go Kwieciński?

Na stanowisku prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa szykuje się zmiana. Według informacji dziennikarzy ...

Zatrzymano byłych menedżerów Lotos Petrobaltic

Według prokuratury prezes Zbigniew P., wiceprezes Dariusz W. oraz Zbigniew N. kierownik projektu zagospodarowania ...

Impulsem do oszczędności energii był szok naftowy w latach 70-tych ubiegłego stulecia - przypominali uczestnicy debaty.

Efektywność energetyczna doleje paliwa do polskiej gospodarki

Potencjał oszczędzania energii jako pierwszy dostrzegł przemysł. Ale to szansa także dla gospodarstw i ...

Ruch w łupkach za oceanem

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli ...

Udziałowcy Nord Stream 2 wycofują wniosek o zgodę UOKiK na założenie spółki

Udziałowcy konsorcjum mającego zbudować i eksploatować gazociąg Nord Stream 2 poinformowali w piątek, że ...