Będą odpisy w Enei i Bogdance

Bloomberg

Enea i Bogdanka dokonają odpisów aktualizujących. W sprawozdaniu skonsolidowanym Enei odpis wyniesie ok. 1,7 mld zł, a w jednostkowym – blisko 2,1 mld zł. W przypadku Bogdanki wartość odpisu to 624,8 mln zł.

Odpisy są wynikiem przeprowadzonych testów. Dotyczą obszarów produkcją energii elektrycznej i energii cieplnej (segment wytwarzania) oraz produkcją węgla (segment wydobycia).

W wytwarzaniu odpisy mogą sięgnąć 1,7 mld zł (w tym w obszarze elektrowni systemowych: ponad 1,2 mld zł, w obszarze ciepła: 253,6 mln zł, a w obszarze OZE: 226,9 mln zł).

W segmencie wydobycia odpisy z tytułu utraty wartości aktywów rzeczowych zostaną odniesione wyłącznie na wynik jednostkowy LW Bogdanka. Bogdanka dokona 624,8 mln zł odpisu aktualizującego, który obciąży wynik operacyjny, zaś nie będzie miał wpływu na wynik EBITDA.

W jednostkowym sprawozdaniu finansowym Enea za 2015 rok przeprowadzone testy wskazują konieczność ujęcia odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w Enea Wytwarzanie w wysokości prawie 2,09 mld zł.

„Wartość odpisów z tytułu utraty wartości aktywów obciąży wynik finansowy brutto na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym, natomiast nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym” – czytamy w komunikacie Enei.

Enea poinformowała również, że zamierza ująć w skonsolidowanym raporcie za 2015 rok wyniki alokacji ceny nabycia kontrolnego pakietu 64,57 proc. akcji Bogdanki.

„W wyniku alokacji ceny nabycia akcji LWB (Bogdanki – przyp. PAP) rozpoznano pozycję wartość firmy o wartości 50,2 mln zł, która została przypisana do potencjalnej możliwości pozyskania przez LWB koncesji wydobywczych na nowych złożach węgla. Biorąc jednakże pod uwagę ogólną sytuację na rynku węgla oraz fakt, że obecny zasób operatywny LWB umożliwia eksploatację dotychczasowego złoża do roku 2039 zarząd Enea SA podjął decyzję o odpisaniu całej wartości firmy powstałej w związku z transakcją” – dodano.

Wszystkie wspomniane operacje mają charakter księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki i grupy.

Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów aktualizujących zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych Enei za 2015 rok, których publikację zaplanowano na 21 marca 2016 roku

Mogą Ci się również spodobać

Wybuch w czeskim zakładzie Orlenu. Wśród ofiar nie ma Polaków

W Kralupach doszło do eksplozji zbiornika w wyniku której zginęło sześć osób, a kilka ...

Wnukom zostawimy miasto zapewniające wysoką jakość życia

Nie musimy czekać, aż rządy zaczną działać, trzeba robić swoje–mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic ...

Biznes nawozowy pod presją cen gazu

Grupa Azoty rozważała budowę infrastruktury w porcie w Policach do obioru LNG, ale nie ...

Polscy górnicy potrzebni w czeskich kopalniach

Był czas, kiedy to Polacy poszukiwali tam pracy. Dziś jest odwrotnie – to czeskie ...

Podatnicy niemieccy zapłacą za Nord Stream-2

Niemcy zaczynają liczyć, ile tak naprawdę będzie ich kosztował rosyjski gazociąg. Dodatkowy koszt to ...

Hitachi rezygnuje z jądrowego projektu w W. Brytanii

Japoński konglomerat Hitachi postanowił zamrozić projekt budowy elektrowni jądrowej w W.Brytanii za 3 bln ...