Tauron szykuje ofertę na Brzeszcze

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Jest to odpowiedź na ogłoszony w czwartek przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przetarg publiczny w tej sprawie.

– Potwierdzamy zainteresowanie nabyciem części aktywów tej kopalni – poinformowała nas Magdalena Rusinek, rzeczniczka Taurona. Jak dodała – przedstawione 4 sierpnia warunki brzegowe – w ocenie zarządu katowickiej spółki oraz ekspertów powinny zagwarantować opłacalność przedsięwzięcia. – Jak w każdym postępowaniu przetargowym warunki naszej oferty mogą podlegać negocjacjom. Widzimy wiele elementów, poza wymienionymi w raporcie z początku sierpnia, które mogą wpłynąć na opłacalność tej inwestycji – zaznacza Rusinek.

Tauron informował na początku sierpnia, że jego oferta będzie opiewać na „symboliczną złotówkę”. Podkreślano też, że kopalnia powinna zostać zrestrukturyzowana przed sprzedażą przez SRK. Chodzi m.in. o obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienia do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę systemu wynagrodzeń na motywacyjny oraz zrealizowania, zaplanowanych wcześniej inwestycji na system na system wentylacyjny.

Przy okazji prezentacji wyników Taurona za pierwsze półrocze, wiceprezes spółki Krzysztof Zawadzki zaznaczał, że spółka nie jest zainteresowana kupnem żadnej innej kopalni, ani też udziałem w akcjonariacie Nowej Kompanii Węglowej.

Takim udziałem nie jest też zainteresowana Enea. Jak przekazała Dalida Gepfert, członek zarządu ds. finansowych poznańskiej spółki zaznaczyła, że Enea jest zbyt małym podmiotem, by brać udział w procesie dotyczącym NKW.

Koncern nie wyklucza jednak dalszych rozmów z Bogdanką w sprawie cen zakupu węgla. Wypowiedziała tej spółce umowę wieloletnią tłumacząc, że to zbyt wysokimi cenami węgla w lubelskiej kopalni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kocioł w Kozienicach przeszedł test

Zakończył się jeden z najważniejszych etapów budowy nowego bloku energetycznego 1075 MW w Elektrowni ...

PGNiG uruchomiło blok energetyczny

W Gilowicach koncern rozpoczął produkcję prądu. Zainstalowany generator zasilany jest metanem ze górnośląskich pokładów ...

Atom za własne, ale etapami

Warta miliardy złotych elektrownia ma być finansowana przez nasze firmy – twierdzi minister energii. ...

1:0 dla Nord Stream 2. Unia ustępuje Gazpromowi

Niemcy i Francja wyraźnie osłabiły unijną dyrektywę gazową. Zamiast zatrzymać inwestycję Gazpromu, przepisy w ...

Ukraina bliżej gazowej niezależności

Nasz wschodni sąsiad jest jednym z nielicznych w Europie krajów, w którym rośnie wydobycie ...

Polska wciąż nie radzi sobie w walce ze smogiem

Dusimy się w zanieczyszczeniach, a walka o czyste powietrze się ślimaczy. W poniedziałkowy poranek ...