PGE może ruszać z budową bloków gazowych

materiały prasowe

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowo – parowych w Elektrowni Dolna Odra w woj. zachodniopomorskim.

Łączna moc nowych bloków sięgnie 1,4 GW. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal. Wartość kontraktu sięga 3,7 mld zł netto. Dodatkowo PGE zawarło z tymi firmami 12-letnią umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto. Bloki mają ruszyć w IV kwartale 2023 r. Inwestycja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

– Projekt jest reakcją nie tylko na wyzwania z jakimi musi zmierzyć się branża energetyczna, ale również odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze w regionie zachodniopomorskim – komentuje Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes PGE GiEK. Zapewnia, że bloki gazowe z nawiązką będą spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską.

Ich emisyjność będzie kształtowała się na poziomie około 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm unijnych na poziomie 550 kg CO2/MWh. – Poza tym nowe jednostki będą w stanie osiągnąć poziom emisyjności nawet trzykrotnie niższy od emisyjności jednostek węglowych starszej generacji, obecnie funkcjonujących w polskim systemie elektroenergetycznym – dodaje Czemiel – Grzybowska.

Nowe jednostki będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych oraz pozwolą na dalszą stabilizację sieci lokalnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UE dba o kieszenie

Nowe źródła odnawialne nie mogą zbytnio windować rachunków. Nowe regulacje unijne dla energetycznego rynku, ...

Czy Orlen wyprostuje Ostrołękę ?

Spółki skarbu państwa realizują politykę swojego właściciela czyli rządu. Jednak rynek mówi sprawdzam i ...

PGE: Niższe od oczekiwań półroczne wyniki

Nawet 2,62 proc. spadały notowanie Polskiej Grupy Energetycznej na otwarciu piątkowej sesji. Powodem zawodu ...

Nie ma szans na obniżki cen paliw

Choć w pierwszym tygodniu roku ceny na stacjach symbolicznie spadły, to jednak średni poziom ...

Tauron wydał mniej na inwestycje w I kwartale

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Tauron wydał 17 proc. mniej na inwestycje. Budżet ...

Gazprom sprzeda mniej gazu w Chinach

Sytuacja w chińskiej gospodarce oraz niskie ceny ropy i gazu na świecie negatywnie odbije ...