PGE może ruszać z budową bloków gazowych

materiały prasowe

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowo – parowych w Elektrowni Dolna Odra w woj. zachodniopomorskim.

Łączna moc nowych bloków sięgnie 1,4 GW. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal. Wartość kontraktu sięga 3,7 mld zł netto. Dodatkowo PGE zawarło z tymi firmami 12-letnią umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto. Bloki mają ruszyć w IV kwartale 2023 r. Inwestycja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

– Projekt jest reakcją nie tylko na wyzwania z jakimi musi zmierzyć się branża energetyczna, ale również odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze w regionie zachodniopomorskim – komentuje Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes PGE GiEK. Zapewnia, że bloki gazowe z nawiązką będą spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską.

Ich emisyjność będzie kształtowała się na poziomie około 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm unijnych na poziomie 550 kg CO2/MWh. – Poza tym nowe jednostki będą w stanie osiągnąć poziom emisyjności nawet trzykrotnie niższy od emisyjności jednostek węglowych starszej generacji, obecnie funkcjonujących w polskim systemie elektroenergetycznym – dodaje Czemiel – Grzybowska.

Nowe jednostki będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych oraz pozwolą na dalszą stabilizację sieci lokalnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wniosek o przejęcie EDF już w UOKIK

Polska Grupa Energetyczna złożyła 1 czerwca w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek w ...

Orlen wypłacił dywidendę na Litwie

Należący do PKN Orlen litewski koncern paliwowy, po raz pierwszy w historii wyplacił dywidendę. ...

Duży zwrot biznesu

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Konfederacja Lewiatan zapytała w połowie lipca 2020 r. reprezentatywną próbę ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...

PGNiG ma nową koncesję w Pakistanie

Koncern chce zwiększyć produkcję gazu ze złóż Rehman i Rizq z 0,5 mln m ...

Co będzie z podatkiem od farm wiatrowych?

Jedyny jak dotąd wyrok przed bydgoskim sądem administracyjnym dotyczący interpretacji przepisów w zakresie naliczania ...