Dobre półrocze ZE PAK

Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Zespół Elektrowni Patnów-Adamów-Konin zamknął II kwartał 2019 roku optymistyczną nutą.

Koncern odnotował 24,63 mln zł skonsolidowanego zysku zysku netto – w analogicznym okresie poprzedniego roku firma miała 36,17 mln zł srat.

Dobry trend dotyczy całego półrocza: pierwszą połowę br. ZE PAK zamyka skonsolidowanym zyskiem netto na poziomie 37,91 mln złotych. I półrocze 2018 r. oznaczało dla firmy 51,26 mln złotych strat. Inwestorzy zareagowali na te wyniki ze spokojem: walory ZE PAK podrożały w piątek nieco ponad 1 proc., do poziomu 7,34 zł za akcję.

Niewątpliwie, lepsze wyniki to wynik znacznie większych przychodów. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku osiągnęły one łączną kwotę ponad 1,4 mld złotych, w porównaniu do niemal 983 mln zł rok wcześniej. „Sprzedaż energii elektrycznej w grupie zwiększyła się z 4,27 do 4,64 TWh, tj. o 8,66 proc.” – tłumaczy firma.

Rośnie przede wszystkim sprzedaż energii z obrotu (wzrost o 54,57 proc.), niwelując spadek sprzedaży energii z produkcji własnej (-13,1 proc.). „O poziomie produkcji w dużym stopniu decydowały relacje między ceną energii na rynku spot, a ceną uprawnień do emisji CO2. Równocześnie w I półroczu 2019 r. o 37,41 proc. (do 269 zł/MWh) zwiększyła się średnia uzyskana cena sprzedaży energii elektrycznej” – podsumowuje firma w swoim raporcie.

Ostatnie tygodnie były dla należącej do Zygmunta Solorza firmy stosunkowo dobrym okresem. Na początku września ZE PAK poinformowała o zawarciu 10-letniego kontraktu na dostawy ciepła dla miasta Konin. W sierpniu zapowiedziana została też – według krytyków „wreszcie” – zielona transformacja koncernu: m.in. dobudowanie bloku na biomasę w Elektrowni Konin, stworzenie farmy fotowoltaicznej na terenach pokopalnianych, projekty związane z magazynowaniem energii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Świeży powiew dla wiatraków. Nowe przepisy ulżą branży

Liberalizacja prawa skłania spółki do sięgnięcia po zapomniane już projekty. Ale bez dalszych zmian ...

Rywal Orlenu na łopatkach w Chinach

  Upadek chińskiego prywatnego giganta energetycznego, nie zachwieje dostawami rosyjskie ropy do Chin, zapewniają ...

Kurs Energi ostro w dół po informacji o inwestycji w PGG

Tuż po otwarciu środowej sesji papiery Energi mocno tracą na wartości. Inwestorom najwyraźniej nie ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Baltic Pipe to czysty biznes

Gazociąg przechodzi normalne procedury, jak każda inna inwestycja o takiej skali, więc nie jest ...

PGNiG zwiększa sprzedaż i wydobycie

W III kwartale koncern ulokował na rynku więcej niż rok temu gazu, ciepła i ...

Gazprom jednak uniknie surowej kary Brukseli

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”, w piątek zostanie potwierdzona decyzja dotycząca gazociągu Opal. To ...