Dobre półrocze ZE PAK

Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Zespół Elektrowni Patnów-Adamów-Konin zamknął II kwartał 2019 roku optymistyczną nutą.

Koncern odnotował 24,63 mln zł skonsolidowanego zysku zysku netto – w analogicznym okresie poprzedniego roku firma miała 36,17 mln zł srat.

Dobry trend dotyczy całego półrocza: pierwszą połowę br. ZE PAK zamyka skonsolidowanym zyskiem netto na poziomie 37,91 mln złotych. I półrocze 2018 r. oznaczało dla firmy 51,26 mln złotych strat. Inwestorzy zareagowali na te wyniki ze spokojem: walory ZE PAK podrożały w piątek nieco ponad 1 proc., do poziomu 7,34 zł za akcję.

Niewątpliwie, lepsze wyniki to wynik znacznie większych przychodów. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku osiągnęły one łączną kwotę ponad 1,4 mld złotych, w porównaniu do niemal 983 mln zł rok wcześniej. „Sprzedaż energii elektrycznej w grupie zwiększyła się z 4,27 do 4,64 TWh, tj. o 8,66 proc.” – tłumaczy firma.

Rośnie przede wszystkim sprzedaż energii z obrotu (wzrost o 54,57 proc.), niwelując spadek sprzedaży energii z produkcji własnej (-13,1 proc.). „O poziomie produkcji w dużym stopniu decydowały relacje między ceną energii na rynku spot, a ceną uprawnień do emisji CO2. Równocześnie w I półroczu 2019 r. o 37,41 proc. (do 269 zł/MWh) zwiększyła się średnia uzyskana cena sprzedaży energii elektrycznej” – podsumowuje firma w swoim raporcie.

Ostatnie tygodnie były dla należącej do Zygmunta Solorza firmy stosunkowo dobrym okresem. Na początku września ZE PAK poinformowała o zawarciu 10-letniego kontraktu na dostawy ciepła dla miasta Konin. W sierpniu zapowiedziana została też – według krytyków „wreszcie” – zielona transformacja koncernu: m.in. dobudowanie bloku na biomasę w Elektrowni Konin, stworzenie farmy fotowoltaicznej na terenach pokopalnianych, projekty związane z magazynowaniem energii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porozumienie w Paryżu przywódców aż 195 krajów uczestnicy konferencji przyjęli owacją na stojąco

Jedność w obronie Ziemi

Znaczenie porozumienia paryskiego z 2015 r. polegało na połączeniu sił niemal wszystkich krajów w ...

Rosja: rewolucja w kopalinach

Rosja chce dopuścić zagraniczne firmy do samodzielnej pracy na strategicznych złożach surowcowych. Warunek jest ...

Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego ...

Most energetyczny za miliardy złotych nie daje tańszego prądu

Piątek, 9.30 rano. Jesteśmy w siedzibie LitGrid, litewskiego odpowiednika Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Na monitorze ...

Bardzo drogi prąd w Polsce

Norweg kupi za swoje miesięczne wynagrodzenie cztery razy więcej prądu niż Polak. Mamy jedną ...

Najwięcej farm wiatrowych jest w Chinach

Najwięcej instalacji wiatrowych na świecie jest w Chinach; w 2014 r. działało tam 31 ...