Dobre półrocze ZE PAK

Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Zespół Elektrowni Patnów-Adamów-Konin zamknął II kwartał 2019 roku optymistyczną nutą.

Koncern odnotował 24,63 mln zł skonsolidowanego zysku zysku netto – w analogicznym okresie poprzedniego roku firma miała 36,17 mln zł srat.

Dobry trend dotyczy całego półrocza: pierwszą połowę br. ZE PAK zamyka skonsolidowanym zyskiem netto na poziomie 37,91 mln złotych. I półrocze 2018 r. oznaczało dla firmy 51,26 mln złotych strat. Inwestorzy zareagowali na te wyniki ze spokojem: walory ZE PAK podrożały w piątek nieco ponad 1 proc., do poziomu 7,34 zł za akcję.

Niewątpliwie, lepsze wyniki to wynik znacznie większych przychodów. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku osiągnęły one łączną kwotę ponad 1,4 mld złotych, w porównaniu do niemal 983 mln zł rok wcześniej. „Sprzedaż energii elektrycznej w grupie zwiększyła się z 4,27 do 4,64 TWh, tj. o 8,66 proc.” – tłumaczy firma.

Rośnie przede wszystkim sprzedaż energii z obrotu (wzrost o 54,57 proc.), niwelując spadek sprzedaży energii z produkcji własnej (-13,1 proc.). „O poziomie produkcji w dużym stopniu decydowały relacje między ceną energii na rynku spot, a ceną uprawnień do emisji CO2. Równocześnie w I półroczu 2019 r. o 37,41 proc. (do 269 zł/MWh) zwiększyła się średnia uzyskana cena sprzedaży energii elektrycznej” – podsumowuje firma w swoim raporcie.

Ostatnie tygodnie były dla należącej do Zygmunta Solorza firmy stosunkowo dobrym okresem. Na początku września ZE PAK poinformowała o zawarciu 10-letniego kontraktu na dostawy ciepła dla miasta Konin. W sierpniu zapowiedziana została też – według krytyków „wreszcie” – zielona transformacja koncernu: m.in. dobudowanie bloku na biomasę w Elektrowni Konin, stworzenie farmy fotowoltaicznej na terenach pokopalnianych, projekty związane z magazynowaniem energii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy pewni Nord Stream-2

Dziś spotykają się prezydenci Polski i Niemiec, a także Rosji i Austrii. W Warszawie ...

Polscy górnicy potrzebni w czeskich kopalniach

Był czas, kiedy to Polacy poszukiwali tam pracy. Dziś jest odwrotnie – to czeskie ...

Brudna ropa z Rosji straszy w Unii

Najwięksi światowi handlarze surowcami energetycznymi nie mogą pozbyć się zanieczyszczonej rosyjskiej ropy. Ich klienci, ...

Polenergia zbuduje ze Statoilem farmy na Bałtyku

Polenergia pozyskała partnera strategicznego do realizacji farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka z grupy Kulczyka ...

Polityczne pożegnanie z węglem

Ceny pozwoleń na emisję CO2 biją nowe rekordy. Tymczasem zarówno programy Koalicji Obywatelskiej, jak ...

Przez uchwały antysmogowe wróci do łask koks opałowy?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Przez uchwały antysmogowe wróci do ...