Tchórzewski chce znieść akcyzę na prąd

Adobe Stock

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrzuca do kosza projekt ustawy o rekompensatach w sektorze energetycznym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. W zamian za to chce znieść akcyzę na prąd. Ma nadzieję, że dzięki temu zakończy się chaos związany z podwyżkami cen energii elektrycznej od przyszłego roku.

Minister Tchórzewski złoży wniosek o nowelizację ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym i zmianę brzmienia art. 89 ust. 320 – mówią nasze źródła zbliżone do ministerstwa energetyki oraz największych firm energetycznych nadzorowanych przez ten resort.

Obecnie w cenie jednej MWh (megawatogodziny) jest 20 zł akcyzy. Minister Tchórzewski ma wnieść o jej zniesienie bądź o redukcję przynajmniej o połowę. – To najprostszy i najszybszy sposób na zakończenie olbrzymiego zamieszania w temacie cen prądu. Przy średnim, miesięcznym rachunku za prąd w wysokości 100 zł obniżka „akcyzowa” byłaby zauważalna – mówi jeden z naszych informatorów.

Zniesienie bądź znaczące obniżenie akcyzy na prąd miałoby wyraźnie zniwelować skutki wyższych taryf spółek energetycznych dla konsumentów, a z drugiej strony uchronić firmy energetyczne (często notowane na giełdzie) przed znaczącym pogorszeniem wyników finansowych. Zwłaszcza w przypadku, gdyby musiały się one wycofać ze złożonych już do URE wniosków o zgodę na podwyżki taryf cenowych.

O jaka kwotę może chodzić? Sprawdziliśmy. W 2017 roku wpływy budżetu z akcyzy na energię elektryczną wyniosły łącznie 2,2 mld zł.

– Budżet na tej całej operacji nie zbiednieje. Mogą do niego przecież trafić nieplanowane w dochodach pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 z II okresu rozliczeniowego, czyli z lat 2007-2013. Chodzi o nawet 4 mld zł. – mówi nasze źródło. I dodaje: – Dzięki takiemu zabiegowi premier Mateusz Morawiecki będzie mógł powiedzieć, że dotrzymał słowa deklarując w Sejmie brak podwyżek cen prądu w 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Novatek wykorzystuje syberyjski klimat do skraplania gazu

Gazowy koncern Novatek opatentował pierwszą rosyjską technologię skraplania gazu ziemnego. Wykorzystuje ona warunki atmosferyczne, ...

Wenezuela w spirali śmierci

Kraj z największymi zasobami ropy na świecie, ma najniższe w historii wydobycie czarnego złota. ...

Rosneft dostarczy ropę Orlenowi

Przez trzy najbliższe lata Rosjanie sprzedadzą płockiemu koncernowi od 18 mln ton do 25,2 ...

Tania ropa to nie tylko korzyści

Naszym celem nigdy nie jest wpływanie na kurs euro – zapewnia prezes Narodowego Banku ...

Jak wybrać sprzedawcę gazu dla firm?

Uwolnienie rynku gazu ziemnego w Polsce stworzyło przedsiębiorcom zupełnie nowe możliwości. Od tego momentu ...

Greenpeace przeciw Nord Stream 2

Niepokój organizacji budzi planowana budowa gazociągu przez teren rosyjskiego rezerwatu Kurgalsky. Greenpeace domaga się ...