Tchórzewski chce znieść akcyzę na prąd

Adobe Stock

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrzuca do kosza projekt ustawy o rekompensatach w sektorze energetycznym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. W zamian za to chce znieść akcyzę na prąd. Ma nadzieję, że dzięki temu zakończy się chaos związany z podwyżkami cen energii elektrycznej od przyszłego roku.

Minister Tchórzewski złoży wniosek o nowelizację ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym i zmianę brzmienia art. 89 ust. 320 – mówią nasze źródła zbliżone do ministerstwa energetyki oraz największych firm energetycznych nadzorowanych przez ten resort.

Obecnie w cenie jednej MWh (megawatogodziny) jest 20 zł akcyzy. Minister Tchórzewski ma wnieść o jej zniesienie bądź o redukcję przynajmniej o połowę. – To najprostszy i najszybszy sposób na zakończenie olbrzymiego zamieszania w temacie cen prądu. Przy średnim, miesięcznym rachunku za prąd w wysokości 100 zł obniżka „akcyzowa” byłaby zauważalna – mówi jeden z naszych informatorów.

Zniesienie bądź znaczące obniżenie akcyzy na prąd miałoby wyraźnie zniwelować skutki wyższych taryf spółek energetycznych dla konsumentów, a z drugiej strony uchronić firmy energetyczne (często notowane na giełdzie) przed znaczącym pogorszeniem wyników finansowych. Zwłaszcza w przypadku, gdyby musiały się one wycofać ze złożonych już do URE wniosków o zgodę na podwyżki taryf cenowych.

O jaka kwotę może chodzić? Sprawdziliśmy. W 2017 roku wpływy budżetu z akcyzy na energię elektryczną wyniosły łącznie 2,2 mld zł.

– Budżet na tej całej operacji nie zbiednieje. Mogą do niego przecież trafić nieplanowane w dochodach pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 z II okresu rozliczeniowego, czyli z lat 2007-2013. Chodzi o nawet 4 mld zł. – mówi nasze źródło. I dodaje: – Dzięki takiemu zabiegowi premier Mateusz Morawiecki będzie mógł powiedzieć, że dotrzymał słowa deklarując w Sejmie brak podwyżek cen prądu w 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jest propozycja dywidendy z Energi: 19 groszy na akcję

Zarząd Energi zarekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 0,19 zł za akcję, czyli ...

Smok Wawelski skontroluje liczniki cystern z LNG

Inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG zaprojektowali mobilne stanowisko do legalizacji liczników na cysternach ...

Nowy plan Bogdanki podoba się analtykom

Analitycy pozytywnie oceniają deklaracje nowego prezesa Lubelskiego Węgla Bogdanka Artura Wasila o rewizji planów ...

KGHM: jesteśmy gotowi inwestować

Jeśli ktoś argumentuje, że podatek uniemożliwia eksplorację i przejście do fazy inwestycyjnej, to jest ...

ZE PAK będzie dążyć do dywersyfikacji wytwarzania

Nowy prezes spółki wcześniej podejmie decyzję o budowie nowego gazowo-parowego bloku w Koninie niż ...

Trzy koncerny wchodzą do Libanu

Koncerny z Rosji, Francji i Włoch wspólnie zainwestują w złoża Libanu. Francuski Total, włoski ...