ME: Energetyka musi się zmieniać z megatrendami

Spadek kosztów wytworzenia energii z odnawialnych źródeł energii, a nie realizacja konkretnego celu procentowego w OZE będą determinować rozwój zielonej energetyki w Polsce – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji poświęconej tej tematyce.

Jak zaznaczył resort energii jest świadomy konieczność zmian w energetyce. Mają to być zmiany podążające za globalnymi trendami. – Potrzeba nam taniej i niezawodnej energii, która zagwarantuje przewidywalność dla wszystkich gałęzi gospodarki – dodał Tobiszowski.

Przedstawiciel ME podkreślił rolę energetyki wiatrowej na morzu, która wpłynie w przyszłości na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej w stosunku do innych technologii odnawialnych. Resort widzi potencjał 8 GW rozwoju farm na Bałtyku do 2035 r.

Jak zauważył konieczny jest dziś sojusz energetyki odnawialnej i konwencjonalnej.

Zdaniem Andrzeja Kaźmierskiego, dyrektora w departamencie energetyki odnawialnej i rozproszonej ME każdy system wsparcia powinien być na rozruch technologiczny i osiągnięcie pewnej masy krytycznej. W jego ocenie zbliżamy się już do punktu, w którym instalacje korzystające z energii wiatru o słońca będą mogły powstawać bez dopłat. – W przypadku energetyki wiatrowej na morzu, zakładając 15-letnie wsparcie, wydaje się że pod koniec tego okresu inwestorzy będą musieli raczej zwracać nadwyżki niż je pobierać – dodał Kaźmierski.

Przyznał, że w przypadku droższych technologii tak jak elektrownie biogazowe ważny jest także efekt ekologiczny np. w postaci uniknięcia emisji metanu z odpadów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd wzmacnia monopol PGNiG

Nowelizacja ustawy o zapasach gazu, gwarantuje monopolistyczną pozycję PGNiG. Niezależni sprzedawcy będą zmuszeni subsydiować ...

Budowa dwóch bloków w Opolu wpada w poślizg

PGE GiEK, czyli największa spóła Polskiej Grupy Energetycznej, otrzymała od generalnego wykonawcy propozycje przesunięcia ...

Energa przygotowuje się do budowy Ostrołęki

Energa prowadzi prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy ...

Atom najwcześniej w 2027 roku

Uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce planowane jest na 2027-2029 rok – ...

Akademia Energii chce więcej innowacji

Szlifowanie talentów, a w efekcie wykształcenie przyszłych liderów branży energetycznej. To cel Akademii Energii ...

PGNiG chce więcej wydobywać i zarabiać

Do 2022 r. grupa planuje znacznie zwiększyć zyski oraz produkcję ropy i gazu. Prognozy ...