CBA zatrzymało byłego prezesa Enei

materiały CBA

Agenci poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali w czwartek Macieja O., byłego prezesa spółki energetycznej Enea.

Sprawa dotyczy niekorzystnej zakupu linii energetycznej między Polską a Białorusią. Państwowa spółka miała na niej stracić przynajmniej 15 mln zł.

Jest to kolejne zatrzymanie w tym śledztwie.

Jak wynika z naszych informacji to dalszy ciąg działań CBA w tej sprawie. Pod koniec czerwca służby zatrzymały dwóch menedżerów poznańskiego koncernu: Maksymiliana G. i Krzysztofa Z., którzy byli wiceprezesami poznańskiej Enei.

Śledczy ustalili, że podejrzani działając wspólnie i w porozumieniu oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, nadużyli udzielonych im uprawnień. Służby poinformowały, że zatrzymany w czwartek były prezes Enei usłyszy zarzuty w wielkopolskim Wydziale Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Badana przez CBA sprawa dotyczy zakupu za 15,25 mln zł pakietu 61 proc. udziałów Annacond Enterprises od cypryjskiej spółki (Z. Ltd.), która była właścicielem części napowietrznej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji Brześć – Wólka Dobrzyńska. Miała ona służyć do eksportu oraz tranzytu energii przez system białoruski na rynek Polski i UE.

Do transakcji doszło w sierpniu 2011 r. Ustalenia CBA wskazują, że „most” energetyczny został kupiony przez Eneę bez wystarczających analiz (technicznych i finansowych). Menedżerowie spółki mieli zdawać sobie sprawę, że zakup udziałów w spółce posiadającej linię nie był konieczny do obrotu energią poprzez Białoruś. Linia nie miała też wystarczającej mocy. Nie zawarto wcześniej żadnych umów handlowych i nie było czego przesyłać. Dodatkowo okazało się, że linia energetyczna została już wcześniej wydzierżawiona w całości na wiele lat (do 2025 roku) innej firmie, której właścicielem jest spółka cypryjska Z. Ltd.

Z podawanych w czerwcu informacji wynikało, że do transakcji doszło bez powiadomienia rady nadzorczej Enei. W toku prowadzonego przez CBA śledztwa ustalono, że członkowie Zarządu Enea S.A. nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę zawarli umowę i doprowadzili do przelania na konto cypryjskiego banku w Larnace kilkunastu milionów złotych w sytuacji, gdy zakupiona spółka nie prowadziła w tym czasie żadnej działalności gospodarczej i generowała straty.

Służby prasowe Enei nie komentują sprawy z uwagi na prowadzone śledztwo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pozwolenia na emisję duszą elektrociepłownie

Warto przyglądać się dramatowi w Andrychowie. Lokalne zakłady ciepłownicze mogą się okazać najsłabszym ekonomicznie ...

Ropa na huśtawce

Takiego wzrostu ceny ropy w ciągu jednego dnia, jak w miało to miejsce w ...

Gazociąg Jamał-Europa wysechł

Gazprom przestał przesyłać gaz polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa. W czerwcu mają być zwiększone dostawy. ...

Ocieplimy dom za publiczne pieniądze

Niemalże 133 mld zł pochłoną inwestycje w termomodernizację polskich domów w ramach programu „Czyste ...

Kolejne odkrycie PGNiG

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Kolejne odkrycie PGNiG Zastosowanie innowacyjnych metod badawczych ...

Nowy pomysł Gazpromu

Rosjanie znów mają ograniczony dostęp do OPAL. Proponują więc, by ich europejscy klienci kupowali ...