Białoruś pozostanie bez prądu z Rosji

Bloomberg

Mińska nie stać na zapłacenie za zakup energii elektrycznej z Rosji więc w ogóle rezygnuje z zakupów. Skąd weźmie brakujący prąd?

– Zakończyliśmy rozmowy z Rosją. Za cenę, którą nam proponuje Rosja, nie będziemy tam prądu kupować. Zastąpimy go własną produkcją. Od 2018 r w ogóle rezygnujemy z importu energii elektrycznej – zapowiedział po fiasku rozmów z Moskwą Włodimir Potupczik, minister energetyki Białorusi, cytowany przez agencję Prime.

Białoruś importowała prąd wyłącznie z Rosji korzystając z niskich cen, podobnie jak przy zakupach gazu i ropy. Jednak coraz większe zadłużenie i trudności w pożyczaniu pieniędzy za granicą sprawiły, że nawet surowce z Rosji kupowane po uprzywilejowanie niskich cenach, okazały się dla białoruskich władz za drogie.

W pierwszym półroczu 2017 r Mińsk zmniejszył import rosyjskiego prądu o 20,4 proc. w ujęciu rocznym do 1,06 mld kWh. Do końca roku ma kupić w Rosji 2,56 mld kWh. To dużo mniej aniżeli w 2016 r, kiedy to Białoruś importowała z Rosji 3,2 mld kWh.

Całkowity popyt na prąd Białorusi wyniósł w minionym roku 36,3 mld kWh, tak więc by zbilansować rynek musi importować 10-11 proc..

Skąd teraz Mińsk weźmie brakującą energię? Władze zapowiadają, że wyprodukują ją sami. Eksperci uważają, że jest to możliwe, bo popyt spada, co ma związek z coraz gorszą sytuacją białoruskiej gospodarki i obywateli. Możliwy też jest import od sąsiadów – Polski lub Ukrainy. Szczególnie Ukraina może zaoferować Białorusi, korzystne warunki cenowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa najdroższa od ponad pół roku

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od ...

Ropa tanieje, bo Iran już załadował tankowiec dla Europy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informację, ...

Szwajcarzy zbudują Turecki Potok

Gazprom podpisał kontrakt na położenie pierwszej nitki gazociągu do Turcji na dnie Morza Czarnego. ...

Money/CNN: OPEC wygrywa wojnę z USA

Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła ...

Orlen uruchomił blok gazowy

We Włocławku trwa rozruch nowopowstającej elektrociepłowni o mocy 463 MWe. Do eksploatacji ma być ...

Czarne chmury nad Nord Stream 2. KE wyda decyzję

Ruszyła procedura rozpatrzenia poprawek Komisji Europejskiej do dyrektywy gazowej. Jeżeli zostaną przyjęte, Nord Stream-2 ...