Białoruś pozostanie bez prądu z Rosji

Bloomberg

Mińska nie stać na zapłacenie za zakup energii elektrycznej z Rosji więc w ogóle rezygnuje z zakupów. Skąd weźmie brakujący prąd?

– Zakończyliśmy rozmowy z Rosją. Za cenę, którą nam proponuje Rosja, nie będziemy tam prądu kupować. Zastąpimy go własną produkcją. Od 2018 r w ogóle rezygnujemy z importu energii elektrycznej – zapowiedział po fiasku rozmów z Moskwą Włodimir Potupczik, minister energetyki Białorusi, cytowany przez agencję Prime.

Białoruś importowała prąd wyłącznie z Rosji korzystając z niskich cen, podobnie jak przy zakupach gazu i ropy. Jednak coraz większe zadłużenie i trudności w pożyczaniu pieniędzy za granicą sprawiły, że nawet surowce z Rosji kupowane po uprzywilejowanie niskich cenach, okazały się dla białoruskich władz za drogie.

W pierwszym półroczu 2017 r Mińsk zmniejszył import rosyjskiego prądu o 20,4 proc. w ujęciu rocznym do 1,06 mld kWh. Do końca roku ma kupić w Rosji 2,56 mld kWh. To dużo mniej aniżeli w 2016 r, kiedy to Białoruś importowała z Rosji 3,2 mld kWh.

Całkowity popyt na prąd Białorusi wyniósł w minionym roku 36,3 mld kWh, tak więc by zbilansować rynek musi importować 10-11 proc..

Skąd teraz Mińsk weźmie brakującą energię? Władze zapowiadają, że wyprodukują ją sami. Eksperci uważają, że jest to możliwe, bo popyt spada, co ma związek z coraz gorszą sytuacją białoruskiej gospodarki i obywateli. Możliwy też jest import od sąsiadów – Polski lub Ukrainy. Szczególnie Ukraina może zaoferować Białorusi, korzystne warunki cenowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Irański cud nad ropą

Padają kolejne granice irańskiego wydobycia ropy. Wynosi ono już ponad 4 mln baryłek dziennie. ...

Węgiel pod ostrzałem

USA znalazły się w izolacji. To ostrzeżenie dla wielkich trucicieli, takich jak Polska. „Batalię ...

Taniego LNG będzie coraz więcej

Ceny skroplonego gazu mocno spadają. Po starcie gazoportu powinna na tym skorzystać Polska. Także ...

Co się wydarzyło w Australii?

Prowincja Australia Południowa została pozbawiona prądu wskutek wadliwego działania farm wiatrowych. Taka awaria zdarzyła ...

MSP: Budowa Ostrołęki C jest rozważana

Projekt budowy bloku w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka jest brany pod uwagę – ...

Polska jako pierwsze państwo regionu otrzyma amerykański LNG

Do Polski przypłynie pierwszy ładunek ze skroplonym gazem ziemnym z Ameryki Północnej. Będzie to ...