Białoruś pozostanie bez prądu z Rosji

Bloomberg

Mińska nie stać na zapłacenie za zakup energii elektrycznej z Rosji więc w ogóle rezygnuje z zakupów. Skąd weźmie brakujący prąd?

– Zakończyliśmy rozmowy z Rosją. Za cenę, którą nam proponuje Rosja, nie będziemy tam prądu kupować. Zastąpimy go własną produkcją. Od 2018 r w ogóle rezygnujemy z importu energii elektrycznej – zapowiedział po fiasku rozmów z Moskwą Włodimir Potupczik, minister energetyki Białorusi, cytowany przez agencję Prime.

Białoruś importowała prąd wyłącznie z Rosji korzystając z niskich cen, podobnie jak przy zakupach gazu i ropy. Jednak coraz większe zadłużenie i trudności w pożyczaniu pieniędzy za granicą sprawiły, że nawet surowce z Rosji kupowane po uprzywilejowanie niskich cenach, okazały się dla białoruskich władz za drogie.

W pierwszym półroczu 2017 r Mińsk zmniejszył import rosyjskiego prądu o 20,4 proc. w ujęciu rocznym do 1,06 mld kWh. Do końca roku ma kupić w Rosji 2,56 mld kWh. To dużo mniej aniżeli w 2016 r, kiedy to Białoruś importowała z Rosji 3,2 mld kWh.

Całkowity popyt na prąd Białorusi wyniósł w minionym roku 36,3 mld kWh, tak więc by zbilansować rynek musi importować 10-11 proc..

Skąd teraz Mińsk weźmie brakującą energię? Władze zapowiadają, że wyprodukują ją sami. Eksperci uważają, że jest to możliwe, bo popyt spada, co ma związek z coraz gorszą sytuacją białoruskiej gospodarki i obywateli. Możliwy też jest import od sąsiadów – Polski lub Ukrainy. Szczególnie Ukraina może zaoferować Białorusi, korzystne warunki cenowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Atomowe porozumienie NCBJ i Japończyków

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Japońską Agencją Energii Atomowej dotyczące rozwoju technologii ...

Ropa ciągle na tej ścieżce

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Wiatr pcha farmy ku odbiorcom Trudne ...

PGE: Pastuszko już w zarządzie, wkrótce zmiany w radzie

W czwartek uchwałą rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej do zarządu delegowano Marka Pastuszko. Będzie ...

Mniej restrykcji dla wiatraków

Niespełna tydzień mija od wejścia w życie ustawy wiatrakowej, a już mówi się o ...

Rychły schyłek ery węgla

Taniejąca technologia solarna i spadek cen aut na prąd zatrzymają globalny popyt na ropę ...

Projekt jądrowy zawieszony

Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został zawieszony – powiedział w wywiadzie dla RMF ...