Duon zapowiada poprawę wyników

Bloomberg

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW spada. Dużo lepiej ma być w czwartym kwartale i przyszłym roku.

Duon zapowiada poprawę wyników

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW spada. Dużo lepiej ma być w czwartym kwartale i przyszłym roku.

Grupa Duon wypracowała w trzecim kwartale 173,9 mln zł przychodów i 5,4 mln zł czystego zarobku. W stosunku do tego samego okresu 2014 r. sprzedaż wzrosła o 11,3 proc., a zysk netto spadł o 10 proc.

Zarząd informuje, że segment infrastruktury zanotował ponad 60-proc. wzrost zysku EBITDA, przede wszystkim dzięki zmniejszeniu kosztów pozyskania gazu w wyniku obniżki cen rynkowych, a także uruchomieniu importu LNG z Kaliningradu. Z kolei w obszarze obrotu spółka zwiększyła liczbę pozyskanych odbiorców gazu na zasadzie TPA (sprzedaż przy wykorzystaniu infrastruktury podmiotów trzecich) z 2 tys. na koniec czerwca do 3 tys. na koniec września.

Po trzech kwartałach Grupa Duon osiągnęła 597 mln zł przychodów i 18,1 mln zł czystego zarobku. Tym samym prognozę na ten rok realizuje już odpowiednio w 72,9 proc. oraz 76,7 proc. – Dzięki korzystniejszym uwarunkowaniom rynkowym i znaczącej rozbudowie portfela klientów gazowych spodziewamy się bardzo dobrych wyników w czwartym kwartale, znacząco lepszych niż w roku ubiegłym w tym samym okresie. Od przyszłego roku do wyników grupy w widocznie pozytywny sposób zacznie kontrybuować sprzedaż do nowych klientów, pozyskiwanych w wyniku udanej integracji z przejętą przez nas w grudniu 2014 r. AMB Energią w obszarze gazu i energii elektrycznej TPA – mówi cytowany w komunikacie prasowym Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon. Dodaje, że na przełomie roku firma chce owarzyć dwie nowe stacje regazyfikacji LNG, dzięki którym zamierza istotnie zwiększyć wolumen sprzedaży gazu.

Opublikowane dziś przed sesją wyniki Grupy Duon były słabsze od oczekiwanych przez inwestorów i analityków. Na otwarciu kurs walorów firmy spadł do 3,15 zł, czyli o około 1,6 proc. Potem zniżkował nawet o 4,1 proc. (do 3,07 zł).

Mogą Ci się również spodobać

Marzec i Drozd stracili posady w PGE, Woszczyk na razie zostaje

Obradująca w piątek rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej odwołała dwóch wiceprezesów i delegowała do ...

Naftogaz kupi rosyjski gaz

Ukraina wznowi zakupy gazu w Rosji, by wykonać wyrok trybunału w Sztokholmie. I źle ...

Więcej prądu przez giełdę

Do 30 proc. lub nawet do 55 proc. może zwiększyć się obowiązek wytwórców w ...

Awaria w elektrociepłowni PKN Orlen

Co najmniej do grudnia koncern wyłączył z eksploatacji otwartą rok temu elektrociepłownię na gaz ...

Tegoroczne aukcje OZE odwołane

Urząd Regulacji Energetyki odwołał planowane w tym tygodniu aukcje na wsparcie dla odnawialnych źródeł ...

Energetyczny gigant chce budować internet

Grupa Tauron wystartowała w konkursie o dotacje UE do budowy szybkich łączy internetowych – ...