Duon zapowiada poprawę wyników

Bloomberg

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW spada. Dużo lepiej ma być w czwartym kwartale i przyszłym roku.

Duon zapowiada poprawę wyników

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW spada. Dużo lepiej ma być w czwartym kwartale i przyszłym roku.

Grupa Duon wypracowała w trzecim kwartale 173,9 mln zł przychodów i 5,4 mln zł czystego zarobku. W stosunku do tego samego okresu 2014 r. sprzedaż wzrosła o 11,3 proc., a zysk netto spadł o 10 proc.

Zarząd informuje, że segment infrastruktury zanotował ponad 60-proc. wzrost zysku EBITDA, przede wszystkim dzięki zmniejszeniu kosztów pozyskania gazu w wyniku obniżki cen rynkowych, a także uruchomieniu importu LNG z Kaliningradu. Z kolei w obszarze obrotu spółka zwiększyła liczbę pozyskanych odbiorców gazu na zasadzie TPA (sprzedaż przy wykorzystaniu infrastruktury podmiotów trzecich) z 2 tys. na koniec czerwca do 3 tys. na koniec września.

Po trzech kwartałach Grupa Duon osiągnęła 597 mln zł przychodów i 18,1 mln zł czystego zarobku. Tym samym prognozę na ten rok realizuje już odpowiednio w 72,9 proc. oraz 76,7 proc. – Dzięki korzystniejszym uwarunkowaniom rynkowym i znaczącej rozbudowie portfela klientów gazowych spodziewamy się bardzo dobrych wyników w czwartym kwartale, znacząco lepszych niż w roku ubiegłym w tym samym okresie. Od przyszłego roku do wyników grupy w widocznie pozytywny sposób zacznie kontrybuować sprzedaż do nowych klientów, pozyskiwanych w wyniku udanej integracji z przejętą przez nas w grudniu 2014 r. AMB Energią w obszarze gazu i energii elektrycznej TPA – mówi cytowany w komunikacie prasowym Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon. Dodaje, że na przełomie roku firma chce owarzyć dwie nowe stacje regazyfikacji LNG, dzięki którym zamierza istotnie zwiększyć wolumen sprzedaży gazu.

Opublikowane dziś przed sesją wyniki Grupy Duon były słabsze od oczekiwanych przez inwestorów i analityków. Na otwarciu kurs walorów firmy spadł do 3,15 zł, czyli o około 1,6 proc. Potem zniżkował nawet o 4,1 proc. (do 3,07 zł).

Mogą Ci się również spodobać

Orlen skupi akcje Unipetrolu

Płocka spółka otrzymała zgodę na nabycie prawie 6-proc. pakietu walorów czeskiej firmy. Po sfinalizowaniu ...

Czterech dyrektorów od energetyki

Minister Energii mianował szefów departamentów. Szefową Departamentu Ropy i Gazu została Elżbieta Piskorz, która ...

Trump otwiera drzwi na szelf

Amerykański prezydent zniósł ustanowione przez Baraka Obamę ograniczenie wydobycia surowców z szelfu USA. Donald ...

„Przyjaźń” będzie czysta dopiero na początku czerwca

Odsuwa się w czasie przywrócenie transportu jakościowej ropy rurociągiem „Przyjaźń”.  Dla chętnych na zanieczyszczony surowiec, ...

Gazprom odpłynął w siną dal

Pływający terminal Gazpromu, który miał zaopatrywać w gaz graniczący z Polską obwód kaliningradzki, odpłynął ...

Gaz i prąd od kablówki bez kabla

Uwolnione rynki energii i gazu to okazja dla firm, aby zmienić strategię. Zdecydowały się ...