Zmarł Krzysztof Żmijewski

Fotorzepa, Piotr Nowak

– Odszedł wybitny człowiek, podchodzący do wszystkiego z dystansem i
pokorą – tak o prof. Krzysztofie Żmijewskim piszą ci, którzy chcieli
symbolicznie pożegnać go krótkimi wpisami w internecie.

Zmarł po kilkumiesięcznej chorobie w nocy z 28 na 29 października w wieku 66 lat. Do końca był aktywny zawodowo. Dlatego wielu to odejście zaskoczyło.

Całym swoim życiem udowadniał, że idee zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej nie są i być nie powinny tylko pustymi hasłami. Był swoistym głosem rozsądku wśród ekspertów stawiających diagnozę stanu polskiej energetyki. Potrafił nie tylko wyciągać wnioski z przeszłości, analizować teraźniejszość, ale też wizjonersko patrzeć w przyszłość opowiadając o energooszczędnych ktoś by powiedział „szklanych domach”, gdzie nawet okna będą przystosowane do produkcji energii z promieni słonecznych.

Ale był człowiekiem mocno stąpającym po ziemi. Dostrzegał bowiem problemy polskiej wsi i rolników zmagających się z ciągłymi przerwami w dostawach prądu, w dodatku kiepskiej jakości. To właśnie nich widział forpocztę dla rozwoju energetyki rozproszonej wykorzystującej odnawialne źródła energii.

Był profesorem Politechniki Warszawskiej, w której kierował Zakładem Budownictwa Ogólnego. Pełnił też funkcję sekretarza Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, a od 2014 r. Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki przy Ministrze Gospodarki. Współtworzył i przewodniczył też Zespołowi ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej na Obszarach Wiejskich przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Całe jego życie zawodowe – nawet to związane stricte ze sferą polityczną – było z promowaniem wspomnianych wartości, za co został odznaczony przez Prezydenta Polski Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta za wybitną służbę dla narodu w dziedzinie efektywności energetycznej.

W latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Budownictwa nadzorującym kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej. Następne (w latach 1993-1998) pełnił funkcję prezesa Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Kierował też Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słabe wyniki grupy MOL

W czwartym kwartale węgierski koncern zanotował aż 1,5 mld dol. straty netto. W dużej ...

Nadciąga tania ropa

Analitycy spodziewają się gwałtownego spadku cen ropy na światowych rynkach, po tym jak Amerykanie ...

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno ...

#RZECZoBIZNESIE: Katarzyna Guzek: Jak zabezpieczyć Polskę przez 20 stopniem zasilania?

Ostatni raport ENTSO-E, organizacji zrzeszającej operatorów sieci przesyłowych w Europie alarmuje, że Polska będzie ...

ME: zbada akceptację dla atomu i jego lokalizacji

Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii zaprosił do składania ofert na przeprowadzenie badania sondażowego oraz ...

Niekorzystny wyrok w sprawie smogu, ale na razie bez kar

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo unijne dopuszczając do nadmiernych wieloletnich ...