Kaczyński: należy powołać ministerstwo energetyki

Bloomberg

Musimy mieć rozbudowaną energetykę; dla koordynacji tego należy powołać ministerstwo energetyki – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński we wtorek w Koninie (Wielkopolskie).

„Mamy do czynienia z sytuacją trudną” – mówił prezes PiS o energetyce. „Nastąpiła prywatyzacja PAKU (Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA) i wydawałoby się, że to powinno łączyć się z działaniami administracji państwowej, które będą wspierały rozwój tej potężnej firmy” – oświadczył.

„Mamy do czynienia z sytuacją inną, zarówno jeśli chodzi o załatwianie różnych spraw w UE, bo można by tutaj uzyskać przedłużenie, choćby o dwa lata, możliwości używania tych już dzisiaj nieco przestarzałych, ale jeszcze mogących funkcjonować, bloków energetycznych” – dodał Kaczyński. „A z drugiej strony mamy też trudności z uzyskiwaniem koncesji na tworzenie nowych kopalni, nowych odkrywek” – powiedział.

„Krótko mówiąc, jest tak, jakby administracja polska i polska dyplomacja (…) nie służyła temu, czemu powinna służyć; to znaczy powinna służyć rozwojowi, także rozwojowi energetyki, co jest ważne dla tego regionu, ale jest i ogromnie ważne dla całej Polski” – dodał.

„Musimy mieć rozbudowaną energetykę” – powiedział Kaczyński, dodając że zapotrzebowanie na energię, jeśli będziemy się szybko rozwijać, powinno w Polsce wzrosnąć ok. dwukrotnie, a więc elektrowni powinno być znacznie więcej, także rozbudowywanych. „Trzeba o to walczyć w UE” – dodał.

Podkreślił, że to także sprawa „paktu klimatycznego” – jak powiedział: „bardzo niekorzystnego dla nas, tutaj są potrzebne renegocjacje”. Zdaniem Kaczyńskiego „niepotrzebnie się na to zgodzono, można było zastosować weto”.

Według prezesa PiS przyczyną tej złej sytuacji jest „brak jakiejkolwiek koordynacji i brak jakiejkolwiek zorganizowanej polityki”. „Stąd propozycja, pomysł, by powołać ministerstwo energetyki” – oświadczył Kaczyński. „To dziedzina bardzo rozwojowa” – dodał.

Jak mówił, minister energetyki prowadziłby pod nadzorem premiera i Rady Ministrów skoordynowaną politykę zmierzającą do tego, by i prywatna, i państwowa energetyka mogła się szybko rozwijać. „I to jest nadzieja” – dodał.

Działająca w okolicach Turku w Wielkopolsce elektrownia Adamów funkcjonuje od lat 60. i korzysta z pobliskich złóż węgla brunatnego, które są na wyczerpaniu. Ze względu na to, że w przyszłym roku w życie wchodzą restrykcyjne ograniczenia zawarte w dyrektywie o emisjach przemysłowych, siłownia musi zostać zamknięta.

Polska zabiega w KE o wyłączenia elektrowni Adamów spod stosowania unijnych restrykcji, dzięki czemu mogłaby ona pracować do 2020 r. W minioną środę rozmowy w tej sprawie prowadził w Brukseli wiceminister środowiska. Ekolodzy chcą jej zamknięcia.

Premier Ewa Kopacz obiecała w sierpniu zatrudnionym w kopalni i elektrowni, że będzie walczyć w KE o derogację, która pozwoli siłowni działać dłużej.

Dyrekcja Generalna KE ds. środowiska zasugerowała, by Polska włączyła Adamów do Przejściowego Planu Krajowego, w którym nasz kraj zobowiązuje się do przeprowadzenia inwestycji umożliwiających zmniejszenie szkodliwych zanieczyszczeń w większej liczbie obiektów. Adamów był w tym planie, ale na własną prośbę został z niego wykreślony.

Teoretycznie Polska może wystąpić przed końcem roku o derogację, która pozwoli elektrowni na funkcjonowanie do końca 2017 r. Gdyby siłownia została włączona do Przejściowego Planu Krajowego i na jej funkcjonowanie zgodziłaby się KE, mogłaby działać o dwa lata dłużej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

PGNiG chce nowych cen gazu od Gazpromu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego, dostarczanego ...

Adam Żurek pozostaje dyrektorem Elektrowni Opole

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek ...

Rosjanie niezadowoleni z decyzji UOKiK ws. Nord Stream 2

Polsce udało się zablokować utworzenie spółki Gazpromu z europejskimi firmami ws. gazociągu Nord Stream ...

Ukraiński Naftogaz zacznie zwracać uwagę na opłacalność

Inwestycje skupią się na siedmiu procentach najważniejszych odwiertów, dających połowę wydobycia gazu na Ukrainie. ...

Hiszpania: 30 rannych w pożarze zakładów chemicznych pod Madrytem

W pożarze, który wybuchł w czwartek na terenie zakładów obróbki substancji chemicznych pod Madrytem, ...