Ciepłownicy apelują o przykręcenie kaloryferów

Adobe Stock

Obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C we wszystkich polskich domach pomogłoby obniżyć emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc., a rachunki Polaków za ciepło zmniejszyć o około 5 do 8 proc. – informuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i apeluje o niemarnowanie ciepła. Z ciepła systemowego korzysta ponad 15 mln Polaków.

IGPC wraz z dostawcami ciepła systemowego od ponad 10 lat inicjuje działania promujące rozsądne korzystanie z energii cieplnej. Tym razem wystartowali z akcją „20 stopni dla klimatu”, w której zwracają uwagę na kwestię niemarnowania ciepła. O ile Polacy nauczyli się już jak rozsądnie korzystać z wody, czy energii elektrycznej, nadal marnują sporo ciepła. Ostatnie badania wykazują, iż ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22 i więcej stopni Celsjusza.

Tymczasem prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej tłumaczy: – W okresie jesienno – zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20 maksymalnie 21 stopni. Wyższa jest wręcz niezdrowa, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie.

Adobe Stock

Przykręcenie ogrzewania ma także efekt dla portfel Polaków. Jak wyliczyli eksperci, obniżenie temperatury w mieszkaniu o 1 st. to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5 do 8 proc. Obniżenie temperatury o 2 st. to jeszcze wyższe oszczędności.

Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdybyśmy we wszystkich mieszkaniach w Polsce ocieplanych ciepłem systemowym (tz. z sieci ciepłowniczej) zmniejszyli temperaturę tylko o 1 stopień, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew. Jeśli obniżymy temperaturę o 2 stopnie emisje zanieczyszczeń będą proporcjonalnie niższe.

Polskie miasta są w europejskiej niechlubnej czołówce tych z najgorszej jakości powietrzem. Kraków problem dostrzegł dawno i od dawna z nim walczy. Fot. Shutterstock

– Nam nie zależy na wyznaczaniu sztywnej i jedynej poprawnej wartości temperatury. Kluczową sprawą jest świadome korzystanie z ciepła w mieszkaniach, a także w miejscach pracy czy przestrzeniach wspólnych. Nie ma potrzeby, by nadmiernie ogrzewać mieszkanie, bo jak się okazuje jest to mniej zdrowe, albo tym bardziej gdy nie ma w nim domowników. Nie ma też sensu przegrzewać miejsc pracy, szkół czy urzędów, zwłaszcza w czasie gdy placówki są zamknięte. Niemarnowanie ciepła nie odbywa się kosztem naszego komfortu, a wymaga jedynie wprowadzenia w życie nowych, bardziej świadomych nawyków – przekonuje Jacek Szymczak, prezes IGPC.

Obniżenie temperatury w mieszkaniu o 1 st. to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5 do 8 proc./ AdobeStock

Zaznacza, że w ciągu 15 lat firmy ciepłownicze wskutek zmian technologii produkcji ograniczyły emisję dwutlenku węgla o 20 proc., szkodliwych pyłów o 85 proc., dwutlenku siarki o 70 proc., a tlenków azotu o 50 proc. Według szacunków IGPC w ciągu najbliższych 10 lat branża zainwestuje 40 – 70 mld zł w technologie przyjazne środowisku, odchodząc od spalania węgla.

Mogą Ci się również spodobać

Mamy nadprodukcję węgla

Artur Soboń wiceszef MAP, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Prezesi ...

Amerykanie w rosyjskiej energetyce

Zakup energetycznego biznesu Alstomu daje koncernowi General Electric sześć aktywów w Rosji. Zgodę na ...

Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

Sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, przedłużyli je o 9 miesięcy. Większość krajów-eksporterów zgodziło się ...

Poleciały głowy w Gazpromie, winna Gazowa Dyrektywa?

Posady stracili dwaj wiceprezesi uchodzący za nieusuwalnych. Poleciała też głowa szefa departamentu wydobycia. Wszyscy dostali ...

Gazprom już zawładnął OPAL

Rosyjski koncern od tygodnia wykorzystuje blisko 90 proc. mocy gazociągu OPAL. Nord Stream przesyła ...

Paniczna wyprzedaż akcji Petrolinvestu

Inwestorzy masowo pozbywają się papierów spółki. Akcje tanieją o ponad 60 proc. Co dalej? ...