Ciepłownicy apelują o przykręcenie kaloryferów

Adobe Stock

Obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C we wszystkich polskich domach pomogłoby obniżyć emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc., a rachunki Polaków za ciepło zmniejszyć o około 5 do 8 proc. – informuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i apeluje o niemarnowanie ciepła. Z ciepła systemowego korzysta ponad 15 mln Polaków.

IGPC wraz z dostawcami ciepła systemowego od ponad 10 lat inicjuje działania promujące rozsądne korzystanie z energii cieplnej. Tym razem wystartowali z akcją „20 stopni dla klimatu”, w której zwracają uwagę na kwestię niemarnowania ciepła. O ile Polacy nauczyli się już jak rozsądnie korzystać z wody, czy energii elektrycznej, nadal marnują sporo ciepła. Ostatnie badania wykazują, iż ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22 i więcej stopni Celsjusza.

Tymczasem prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej tłumaczy: – W okresie jesienno – zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20 maksymalnie 21 stopni. Wyższa jest wręcz niezdrowa, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie.

Adobe Stock

Przykręcenie ogrzewania ma także efekt dla portfel Polaków. Jak wyliczyli eksperci, obniżenie temperatury w mieszkaniu o 1 st. to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5 do 8 proc. Obniżenie temperatury o 2 st. to jeszcze wyższe oszczędności.

Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdybyśmy we wszystkich mieszkaniach w Polsce ocieplanych ciepłem systemowym (tz. z sieci ciepłowniczej) zmniejszyli temperaturę tylko o 1 stopień, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew. Jeśli obniżymy temperaturę o 2 stopnie emisje zanieczyszczeń będą proporcjonalnie niższe.

Polskie miasta są w europejskiej niechlubnej czołówce tych z najgorszej jakości powietrzem. Kraków problem dostrzegł dawno i od dawna z nim walczy. Fot. Shutterstock

– Nam nie zależy na wyznaczaniu sztywnej i jedynej poprawnej wartości temperatury. Kluczową sprawą jest świadome korzystanie z ciepła w mieszkaniach, a także w miejscach pracy czy przestrzeniach wspólnych. Nie ma potrzeby, by nadmiernie ogrzewać mieszkanie, bo jak się okazuje jest to mniej zdrowe, albo tym bardziej gdy nie ma w nim domowników. Nie ma też sensu przegrzewać miejsc pracy, szkół czy urzędów, zwłaszcza w czasie gdy placówki są zamknięte. Niemarnowanie ciepła nie odbywa się kosztem naszego komfortu, a wymaga jedynie wprowadzenia w życie nowych, bardziej świadomych nawyków – przekonuje Jacek Szymczak, prezes IGPC.

Obniżenie temperatury w mieszkaniu o 1 st. to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5 do 8 proc./ AdobeStock

Zaznacza, że w ciągu 15 lat firmy ciepłownicze wskutek zmian technologii produkcji ograniczyły emisję dwutlenku węgla o 20 proc., szkodliwych pyłów o 85 proc., dwutlenku siarki o 70 proc., a tlenków azotu o 50 proc. Według szacunków IGPC w ciągu najbliższych 10 lat branża zainwestuje 40 – 70 mld zł w technologie przyjazne środowisku, odchodząc od spalania węgla.

Mogą Ci się również spodobać

Przed nami lata taniej ropy

W przyszłym roku średnia cena baryłki Brenta wyniesie ok. 56 dol. Do 80 dol. ...

Stanowcze NIE dla budowania spalarni śmieci!

Spalarnie to droga i ślepa uliczka, prowadząca nas do katastrofy klimatycznej! W stolicy kraju, ...

Kurtyka: Katowickie porozumienie przejdzie do historii

Wszyscy musieli sporo dać, żeby sporo zyskać. To porozumienie na trwałe przejdzie do historii ...

Ormiańska iluzja taniego gazu z Rosji

Gaz dla Armenii ma potanieć do 150 dolarów, ale ormiańscy odbiorcy zapłacą Gazpromowi dwa ...

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Tauron Ciepło wyda 247 mln ...

Coraz więcej zielonego prądu na Ukrainie

W ciągu roku produkcja prądu ze źródeł odnawialnych na Ukrainie podwoiła się pomimo ograniczeń ...