Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r., której założenia zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za projekt odpowiada minister energii Miłosz Motyka.

„Głównym celem Strategii jest transformacja sektora ciepłownictwa systemowego poprzez stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz źródeł nisko- i bezemisyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz akceptowalnych kosztów dla odbiorców” – napisano.

Czytaj więcej

Mniej OZE, a więcej atomu. Resort energii przeforsował małą strategię energetyczną

Wśród szczegółowych celów wskazano zapewnienie stabilnych cen ciepła i bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców, a także rozwój niskoemisyjnych i bezemisyjnych źródeł ciepła systemowego. Wśród technologii spełniających te kryteria wymieniono m.in. elektrociepłownie gazowe, pompy ciepła, kotły elektryczne oraz instalacje termicznego przetwarzania odpadów. Planowana jest także integracja sektora ciepłownictwa z elektroenergetyką, rozwój magazynów ciepła oraz zagospodarowanie ciepła odpadowego.

Strategia transformacji ciepłownictwa do 2040 r. Jakie zmiany planuje rząd?

Resort energii zamierza realizować cele strategii poprzez zmiany legislacyjne, a także wdrożenie planu finansowego dla transformacji ciepłownictwa i instrumentów wsparcia na modernizację oraz rozwój infrastruktury. Przewidziano również stworzenie stabilnych zasad ustalania taryf, które będą sprzyjać długoterminowym inwestycjom.

Czytaj więcej

Donosiciel gorszy niż pedofil. „Przyjdą wilki i nas zjedzą”. Szokująca skala afer pedofilskich w Polsce

Planowany termin przyjęcia projektu uchwały przez rząd to I kwartał 2027 r.