Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r., której założenia zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za projekt odpowiada minister energii Miłosz Motyka.
„Głównym celem Strategii jest transformacja sektora ciepłownictwa systemowego poprzez stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz źródeł nisko- i bezemisyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz akceptowalnych kosztów dla odbiorców” – napisano.
Czytaj więcej
Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu przyjęty przez Radę Ministrów. Dokument opracowało Ministerstwo Energii. Ostatecznie resort zakłada mni...
Wśród szczegółowych celów wskazano zapewnienie stabilnych cen ciepła i bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców, a także rozwój niskoemisyjnych i bezemisyjnych źródeł ciepła systemowego. Wśród technologii spełniających te kryteria wymieniono m.in. elektrociepłownie gazowe, pompy ciepła, kotły elektryczne oraz instalacje termicznego przetwarzania odpadów. Planowana jest także integracja sektora ciepłownictwa z elektroenergetyką, rozwój magazynów ciepła oraz zagospodarowanie ciepła odpadowego.
Strategia transformacji ciepłownictwa do 2040 r. Jakie zmiany planuje rząd?
Resort energii zamierza realizować cele strategii poprzez zmiany legislacyjne, a także wdrożenie planu finansowego dla transformacji ciepłownictwa i instrumentów wsparcia na modernizację oraz rozwój infrastruktury. Przewidziano również stworzenie stabilnych zasad ustalania taryf, które będą sprzyjać długoterminowym inwestycjom.
Czytaj więcej
Niektóre powody, dla których wciąż tak trudno chronić dzieci przed wykorzystującymi je seksualnie dorosłymi, mogą wręcz szokować. Jeden z moich roz...
Planowany termin przyjęcia projektu uchwały przez rząd to I kwartał 2027 r.