PGNiG bliżej zakupu Tauronu Ciepło

Bloomberg

Gazowniczy koncern ma wyłączność na dalsze negocjacje dotyczące nabycia biznesu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Transakcja nastąpi najwcześniej na początku 2021 r.

 

Tauron udzielił PGNiG wyłączność na prowadzenie dalszych negocjacji w sprawie nabycia firmy Tauron Ciepło, największego dostawcy ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jednej z największych firm ciepłowniczych w Polsce.

– Tauron Ciepło to stabilna spółka działająca w regulowanym segmencie rynku. Jednak dziś przyspieszamy realizację zielonego zwrotu i wchodzimy w odnawialne źródła energii. Sprzedaż segmentu ciepłowniczego ułatwi zieloną transformację – mówi cytowany w komunikacie prasowym Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu. Dodaje, że zakończone właśnie badanie due dilligence to istotny krok w procesie sprzedaży Tauronu Ciepło. Teraz będzie można rozpocząć bezpośrednie negocjacji mające na celu określenie warunków potencjalnej transakcji. Strony zakładają, że ewentualne przejęcie kontroli przez PGNiG nad Tauronem Ciepło nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu/tv.rp.pl

– Inwestycje w ciepłownictwo wpisują się w koncepcję budowy silnego koncernu multienergetycznego i dywersyfikację działalności grupy. Już teraz, poprzez PGNiG Termika, jesteśmy drugim graczem na rynku ciepłowniczym w kraju i aktywnie poszukujemy możliwości wzmocnienia naszej pozycji – twierdzi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Gazowniczy koncern zapowiada, że jednocześnie będzie inwestował tak, by możliwe było zwiększenie wykorzystania gazu ziemnego w przejmowanych ciepłowniach. – To nie tylko zwiększy synergię tych jednostek z całą grupą, ale dostosuje rozwiązania w nich stosowane do wymogów unijnych – uważa Kwieciński.

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

Do Tauronu Ciepło należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga 1,1 tys. MW (megawaty), zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. MW. Tauron Ciepło dysponuje też ok. 1 tys. km sieci ciepłowniczych, którymi dostarcza energię do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców. Ponadto firma ma ok. 4 tys. węzłów cieplnych i obsługuje ok. 3,5 tys. klientów takich jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.

Z kolei PGNiG Termika, wytwarza 11 proc. ciepła sieciowego w Polsce. Dociera ono do mieszkańców ponad 40 miejscowości, w tym aglomeracji warszawskiej i Górnego Śląska. PGNiG Termika produkuje też 2 proc. energii elektrycznej dla krajowego systemu elektroenergetycznego. Spółka zarządza m.in. stołeczną EC Siekierki, największą elektrociepłownią w Polsce i drugą w Europie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen przegrał na Litwie

Kontrolowany przez PKN Orlen litewski Orlen Lietuva musi zapłacić wynalazcom jeszcze blisko 2 mln ...

Białoruś zatrzyma ropociąg „Przyjaźń”, bo Rosja nie chce jabłek

Najstarszy rurociąg transportujący rosyjską ropę przez Białoruś i Polskę na Zachód nie spełnia wymogów ...

Total opuszcza Rosję

Francuski koncern rezygnuje z wydobycia ropy w Rosji i wycofuje personel. To pochodna zachodnich ...

Kto zapłaci za Nord Stream 2?

Rosjanie szukają nowego sposobu na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Amerykańskie sankcje znacznie utrudniają realizację ...

Gazowy wyścig przyśpiesza. Australia goni USA i Rosję

Produkcja gazu skroplonego rośnie na świecie coraz szybciej. Liderem tempa wzrostu jest Australia. Agencja ...

PG: konkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesa

Rada Nadzorcza Grupy Kapitałowej PGE ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesa Grupy – ...