Scenariusze dla polskiego ciepła

Bloomberg

W tym roku czeski koncern CEZ rozpocznie proces sprzedaży elektrociepłowni w Polsce. Eksperci IEEFA wskazali alternatywną opcję.

Instytut Gospodarki Energetycznej i Analiz Finansowych (IEEFA) przedstawił scenariusze dla dwóch elektrociepłowni węglowych, należących do czeskiego koncernu CEZ, zlokalizowanych w pobliżu Krakowa i Katowic. Analitycy porównali, co byłoby bardziej opłacalne dla spółki – sprzedaż aktywów czy zmiana paliwa na gaz, biomasę lub tzw. ciepło odpadowe, odzyskane z lokalnych oczyszczalni ścieków i hut stali. Okazuje się, że sprzedaż ciepłowni nie musi być najkorzystniejszym rozwiązaniem. „Nasza analiza sugeruje, że istnieje lepsza opcja: zainwestować w ciepło odpadowe, co pozwoliłoby spółce zmniejszyć zużycie węgla, emisje CO2 i ryzyko regulacyjne, jednocześnie zwiększając marże” – czytamy w raporcie.
Zaskakujące wnioski dotyczą opcji wykorzystania biomasy. Z raportu wynika, że ten scenariusz należy odrzucić już na starcie, chociaż elektrociepłownie opalane w ten sposób otrzymują największe dofinansowania, a spalanie biomasy nie jest obciążone dodatkowymi kosztami emisji CO2. Mimo to zwroty z inwestycji w biomasę ledwo przekraczały zakładany koszt kapitału.
Spółce jeszcze przez pięć lat będzie opłacało się eksploatować starzejące się elektrociepłownie opalane węglem. Jednak kosztem dodatkowych 10 mln ton CO2, wyemitowanych łącznie przez dwie analizowane siłownie oraz znaczne lokalne zanieczyszczenia powietrza.
Elektrociepłownia Zabrze – opalana RDF-em. Fot./materiały prasowe
Spalanie węgla przynosi natomiast o wiele gorsze wyniki finansowe przy szybszym wzroście kosztów emisji CO2 oraz po 2025 r., kiedy w Polsce zakończą się niektóre dopłaty dla sektora. Wykorzystanie gazu także może być opłacalne, ale to zależy częściowo od uzyskanego wsparcia i opłat wynikających z rynku mocy.
Raport wskazuje jednocześnie, że ciepło przechwycone z lokalnych zakładów przemysłowych w południowej Polsce może konkurować z elektrowniami wykorzystującymi paliwa kopalne jako opłacalna metoda ogrzewania domów w ramach lokalnych sieci grzewczych, która może poprawić jakość powietrza i przynieść atrakcyjne zyski finansowe inwestorom. Eksperci apelują o program zachęt dla tej technologii.
– Nasza końcowa rekomendacja dla krajowych i lokalnych polskich liderów jest taka, aby z większą odwagą podeszli do trwającej transformacji energetycznej – kwituje analityk IEEFA Arjun Flora.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polską energetykę czekają inwestycje

Polska energetyka dostrzega potrzebę transformacji sektora – mówi Katarzyna Radzewicz, sekretarz Rady Zarządzającej Polskiego ...

#RZECZoBIZNESIE: Michał Kurtyka: Elektromobilność szansą dla energetyki

Świętym Graalem w energetyce jest magazynowanie – mówi Michał Kurtyka, wiceminister energii. Gość programu ...

OZE: Rozwój mocy na biomasę

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Zwyżka cen ropy ma się ku ...

Wzrasta niepewność o dywidendę z Energi

Długoterminowa polityka dywidendowa będzie istotnym elementem aktualizowanej strategii grupy Energa. Koncern energetyczny chce ją ...

Czy energetyka wypłaci dywidendy?

Sprzeczne komunikaty płynące z ministerstwa energii i skarbu państwa przypominać zaczynają rozbieżności między nadzorującym ...