Obniżenie rachunków za prąd pochłonie 9 mld zł

Adobe Stock

Dzięki wprowadzeniu czterech mechanizmów, rachunki za energię elektryczną dla wszystkich odbiorców mają pozostać na poziomie z pierwszej połowy 2018 r. W piątek o zmianach w prawie zadecyduje parlament.

– Dzisiaj nasze ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są jednymi z najniższych w UE. To nas jednak nie zadowala, chcemy by te ceny zostały utrzymane na poziomie z pierwszej połowy 2018 r. Ale nasze propozycje to także korzyści dla firm i samorządów – zapowiedział  premier Mateusz Morawiecki. Minister energii Krzysztof Tchórzewski dodał, że ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie. – To fakt niepodważalny, związany z polityką klimatyczną UE, bo związany z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2. Celem zmian w prawie jest niedopuszczenie do wzrostu cen energii dla wszystkich grup odbiorców – podkreślił Tchórzewski.

Te zmiany mają polegać na wprowadzeniu czterech mechanizmów. Pierwszym z nich jest obniżenie podatku akcyzowego z 20 zł na 5 zł za 1 megawatogodzinę (MWh) energii. To zmniejszy przychody dla budżetu państwa o 1,85 mld zł. Kolejny element to obniżenie uwzględnionej w rachunkach tzw. opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców o 95 proc., co obniży rachunki w sumie o 2,2 mld zł.

W czwartek rząd w autopoprawce do projektu ustawy wprowadził też dwa kolejne rozwiązania. Chodzi o przeznaczenie 4 mld zł na bezpośredni zwrot spółkom obrotu energią utraconego przychodu z tytułu nie podnoszenia cen energii pomimo wzrostu kosztów. – Dzięki temu pozostawimy rachunki za prąd na poziomie z 2018 r. i nie ucierpią na tym spółki energetyczne – wyjaśnił Tchórzewski. Sprzedawcy prądu, którzy w drugiej połowie 2018 r. zawarły już umowy na dostawy energii na 2019 r., np. z firmami czy samorządami, po cenach wyższych, będą zobowiązane do zmiany warunków tych umów najpóźniej do 1 kwietnia 2019 r., ale ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r. Kolejny 1 mld zł popłynie do funduszu zielonych inwestycji, które mają zostać wydane na inwestycje prośrodowiskowe, zmniejszające emisyjność polskiej gospodarki. Te rozwiązania będą finansowane ze sprzedaży niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2, która ma przynieść około 5 mld zł wpływów. Koszt wprowadzenia wszystkich zmian przewidzianych w projekcie ustawy dla budżetu państwa sięgnie 9,09 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zaginione miliardy nigeryjskiego naftowego molocha

Państwowy nigeryjski koncern naftowy nie odprowadził do budżetu dziesiątków miliardów dolarów, zawierał podejrzane umowy ...

Rurociąg wybuchł, Meksyk płonie zginęło 20 osób

Grupa ludzi, która próbowała kraść ropę z wielkiego rurociągu w Meksyku, doprowadziła do gwałtownych ...

Arabowie oswajają atom

Pierwszych piętnastu obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymało licencje operatorów reaktora jądrowego. Licencje wydała Federalna ...

Niskie ceny ropy hamują łupkowe poszukiwania

Odwierty na Pomorzu zdecydują o takich inwestycjach w Polsce. Dotychczasowe koszty łupkowych odwiertów i ...

Rosyjski gaz podrożeje w przyszłym roku

Już w pierwszym kwartale 2017 r. można się spodziewać wzrostu ceny surowca z Gazpromu ...

Niemcy zawodzą Gazprom

Tego się Rosjanie nie spodziewali. Największy gazowy sojusznik podał trzy warunki wsparcia projektu rozbudowy ...