Prezes Orlenu Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska. "To jest sprawa honorowa"

Rada nadzorcza Orlenu odwołała ze stanowiska prezesa koncernu Daniela Obajtka. Przestanie pełnić funkcję 5 lutego - dzień przed nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem koncernu. Akcje koncernu na warszawskiej giełdzie zyskały po publikacji komunikatu o prawie 4 procent.

Aktualizacja: 01.02.2024 12:42 Publikacja: 01.02.2024 10:55

Daniel Obajtek nie jest już prezesem Orlenu

Daniel Obajtek nie jest już prezesem Orlenu

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Rada nadzorcza Orlenu odwołała ze stanowiska prezesa Daniela Obajtka z upływem 5 lutego 2024 roku - podała spółka w komunikacie.

Akcje Orlenu na GPW wzrosły o niemal 4 procent po publikacji komunikatu o dymisji prezesa.

"W związku z decyzją Prezesa Daniela Obajtka, oraz mając na uwadze zachodzące zmiany otoczenia spółki, Rada Nadzorcza ORLEN S.A. na posiedzeniu 1 lutego 2024 roku podjęła uchwałę o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji Prezesa Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku. Rada podziękowała prezesowi za współpracę i wkład w rozwój firmy" - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej

Krzysztof A. Kowalczyk: Daniel Obajtek odwołany. Wzmocnił Orlen, zniszczył konkurencję. Co zostawia po sobie?

– Dalszy rozwój ORLENU, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było dla mnie priorytetem. Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy ORLEN, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje – napisał Daniel Obajtek w oficjalnym komunikacie po decyzji rady nadzorczej.

Na 6 lutego zarząd Orlenu zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W rozmowie z Radiem Zet Daniel Obajtek powiedział, że oddał się do dyspozycji rady nadzorczej i nawet jeśli nie zostanie odwołany, to sam złoży dymisję. "To jest sprawa honorowa" - powiedział.

PAP

Kto zastąpi Daniela Obajtka na stanowisku prezesa Orlenu

Jeszcze przed dymisją Daniela Obajtka w mediach pojawiły się informacje o ewentualnych jego następcach.

Potencjalni kandydaci na to stanowisko to:

Krzysztof Zamasz, który wcześniej typowany był na prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Zamasz w latach 2013-2015 był prezesem Enei, a w latach 2008-2013 wiceprezesem Taurona Polska Energia. Teraz pracuje w zarządzie francuskiej Grupy Veolia w Polsce jako dyrektor handlowy. Według mediów jest on najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko.

Robert Soszyński - były prezes spółki PERN, zarządzającej systemem przesyłowym ropy naftowej w Polsce, a także były wiceprezydent Warszawy. Soszyński jest też typowany na prezesa PGE.

Jacek Krawiec, który był prezesem Orlenu w latach 2008-2015.

Beata Stelmach - była prezeska Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, przez dwa lata wiceministra spraw zagranicznych. Później objęła stanowisko szefowej koncernu General Electric na Polskę i kraje bałtyckie, była też prezesem PZL Świdnik, producenta śmigłowców.

Czytaj więcej

Daniel Obajtek sam dziś odejdzie? Prezes Orlenu o swojej przyszłości

Kim jest Daniel Obajtek? Od wójta Pcimia do prezesa Orlenu

Daniel Obajtek był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Orlenu od 6 lutego 2018 roku. Wcześniej pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa. W latach 2016–2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od lipca 2016 do lutego 2018 był członkiem rady nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa. Od czerwca 2016 do lutego 2018 był przewodniczącym rady nadzorczej DALMOR S.A

Karierę zaczynał jako wójt Pcimia, gdzie od 2002 roku był radnym. Na wójta został wybrany w 2006 r., uzyskując ponad 55% głosów. Wtedy nie był związany z żadną partią polityczną. W 2010, już jako członek Prawa i Sprawiedliwości, wygrał wybory zdobywając 86,6% głosów.

Czytaj więcej

Rząd Tuska czyści spółki skarbu państwa z ludzi PiS. Kulminacją zmiana szefa Orlenu

W 2013 roku Obajtek został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji pod zarzutem m.in. przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 50 tys. zł i współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą kierowaną przez Macieja C. “Prezesa”. prokuratura wnioskowała o areszt, ale sąd nakazał jego zwolnienie.

30 października 2013 do Sądu Okręgowego w Sieradzu wpłynął akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom działającym w grupie „Prezesa”, wśród których znalazł się Daniel Obajtek. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim wycofała we wrześniu 2016 akt oskarżenia. W połowie lutego 2017 śledztwo z wątkiem Daniela Obajtka przejęła od prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim Prokuratura Krajowa i przekazała je do małopolskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. We wrześniu 2017 śledztwo wobec Daniela Obajtka umorzono.

Czytaj więcej

Nowe kadry spółek już się szykują. Państwowe spółki czeka rewolucja

Rada nadzorcza Orlenu odwołała ze stanowiska prezesa Daniela Obajtka z upływem 5 lutego 2024 roku - podała spółka w komunikacie.

Akcje Orlenu na GPW wzrosły o niemal 4 procent po publikacji komunikatu o dymisji prezesa.

Pozostało 96% artykułu
Energetyka Zawodowa
Amerykański stan znalazł sposób na ekologów. Blokowali wydobycie ropy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Energetyka Zawodowa
Polski węgiel spalany dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska się nie zgadza
Energetyka Zawodowa
Niespodziewane efekty reformy rynku energii
Energetyka Zawodowa
Nowe rozporządzenie ma ułatwić wydatkowanie środków KPO na energetykę
Energetyka Zawodowa
Jak Ameryka zdobyła klucz do supremacji energetycznej