Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej zatwierdził aktualizację strategii do 2030 r. Spółka chce produkować 100 proc. czystej energii dla klientów w 2040 r. Największy producent energii w Polsce, Polska Grupa Energetyczna do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Przeznaczy 125 mld zł na inwestycje m.in. w morskie farmy wiatrowe, magazyny energii, budowę elektrowni jądrowej, modernizację sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa. Do 2040 r. Grupa PGE zbuduje 12 GW mocy w odnawialnych źródłach. O szczegółach strategii mówi „Rzeczpospolitej” prezes Wojciech Dąbrowski.
PGE neutralnie klimatycznie
Całościowy program dekarbonizacji PGE zakłada osiągnięcie przez grupę zeroemisyjności do 2040 roku, redukcję emisji brutto CO2 o 95 proc i wychwytywanie oraz kompensowanie pozostałych emisji np. poprzez nasadzanie drzew pochłaniających CO2. W efekcie do klientów PGE ma trafiać 100 proc. nieobciążonej emisjami, czystej energii, której produkcji nie będzie towarzyszyło wytwarzanie ubocznych produktów spalania. PGE przewiduje też ograniczenie zużycia wody w jednostkach konwencjonalnych o 50 proc. Do 2040 roku będzie współpracowało w 80 proc. z partnerami biznesowymi, którzy złożyli deklarację środowiskową.
Czytaj więcej
Utrata przychodów z rynku rosyjskiego nie spowodowała spadku przychodów ze sprzedaży Grupy Grenevia, głównie dzięki wzrostowi sprzedaży na rynku krajowym. Rosną zamówienia w PGG, JSW i Węglokoksie. Inwestorzy docenili spółkę dużymi wzrostami na zakończenie notowań.
Rozwój źródeł czystej energii
Celem Grupy PGE jest osiągnięcie w segmencie energetyki odnawialnej do 2040 r. ponad 7 GW w morskich farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim, 1,5 GW w farmach wiatrowych na lądzie oraz 3 GW w instalacjach fotowoltaicznych.Do 2035 r. Grupa PGE chce mieć również bateryjne magazyny energii o mocy 1,2 GW i elektrownie szczytowo-pompowe o mocy 2,5 GW. "Wracamy do atomu i do 2040 r. będziemy mieli 2,8 GW zainstalowanej mocy w energetyce jądrowej i 2,2 GW w energetyce gazowej, która docelowo, po 2030 r., będzie zastępowana wodorem i biometanem"– dodaje prezes Dąbrowski, który w rozmowie z naszą redakcją zdradza więcej szczegółów.
Stabilne dostawy energii – niezależnie od pogody – ma zapewnić zawodowa energetyka niskoemisyjna o łącznej mocy 5 GW w 2040, na którą składać się będą elektrownia jądrowa realizowana w konsorcjum z partnerem polskim i koreańskim oraz elektrownie oparte na paliwie gazowym. Do 2030 r. PGE wycofa się całkowicie z produkcji ciepła i energii (w kogeneracji) opartej na węglu. Jednym z ostatnich obiektów ciepłowniczych PGE będzie krakowska elektrociepłownia Łęg. Węgiel zastąpią tam pompy ciepła (do 50 MW) oraz silniki gazowe (5x10 MW). Z kolei przed rokiem 2040 paliwo gazowe będzie zastępowane zielonymi paliwami (np. biometanem, wodorem, amoniakiem).