Rząd miałby wrócić do pracy nad podatkiem od zysków firm paliwowych w tym także górniczych. Taką informację podał portal WyoskieNapięcie.pl. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest wiodące w kwestii podatku od zysków zaprzecza, że rozpoczęły się takie prace. Ministerstwo Aktywów Państwowych, nadzorujące prace spółek także nie potwierdza takich informacji. Portal podał także, że miały już odbyć się wstępne spotkania w tej sprawie z zainteresowanymi stronami w tym m.in. z Jastrzębską Spółką Węglową.
Czytaj więcej
Podatek od nadmiernych zysków firm energetycznych, która zaproponowała w swoim rozporządzeniu Rady UE w październiku 2022 r. został w Polsce wprowadzony tylko częściowo. Objęte zostały nim tylko firmy elektroenergetyczne, ale już nie paliwowe, w tym górnicze. Czy podatek zostanie przyjęty? Z rządu dobiegają niejednoznaczne sygnały.
„Na razie odbyło się spotkanie z firmami wydobywającymi węgiel kamienny – Jastrzębską Spółką Węglową, Polską Grupą Górniczą, Bogdanką, Tauronem Wydobycie, a także prywatną PG Silesią. Spółki przesłały resortowi swoje dane finansowe za 2022 r.” – czytamy na łamach WysokieNapięcie.pl. Zapytaliśmy o to JSW. „Jastrzębska Spółka Węglowa nie potwierdza udziału w konsultacjach dotyczących wprowadzenia nowego podatku od zysków firm energetycznych” – czytamy w stanowisku spółki, która przypomina, że JSW jest producentem wysokiej jakości węgla koksowego, który jest niezbędnym surowcem do produkcji stali i spełnia kluczową rolę w zielonej transformacji.