Wprowadzenie proponowanych przez Komisję zmian ma się przyczynić do redukcji emisji gazów cieplarnianych netto w UE w 2030 r. o co najmniej 55 proc. (w stosunku do 1990 r.) oraz do neutralności klimatycznej UE netto do 2050 r., zgodnie z celami wyznaczonymi przez Radę Europejską oraz przepisami Europejskiego Prawa o Klimacie.
Czytaj także: Unijna polityka klimatyczna będzie już tylko przyspieszać
W skład pakietu „Fit for 55” wchodzą projekty nowelizacji ośmiu obowiązujących rozporządzeń i dyrektyw oraz cztery propozycje nowych aktów prawnych. Proponowane regulacje mają zachęcać do inwestowania w źródła zeroemisyjne takie jak elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, czy biometan i zielony wodór; do zwiększania efektywności energetycznej oraz do zmniejszania emisji we wszystkich sektorach gospodarki.
Komentarz Jakub Groszkowskiego dyrektora zarządzającego CEEP:
Zaproponowana przez Komisję Europejską ścieżka dojścia do celów klimatycznych na 2030 i 2050 r. jest bardzo ambitna. Sektory energetyczny oraz energochłonny są gotowe na wysoki poziom ambicji, o ile towarzyszyć temu będzie adekwatne wsparcie. Spółki energetyczne w Europie Środkowej inwestują w odchodzenie od elektroenergetyki i ciepłownictwa opartych na węglu, inwestują w nowe nisko- i zeroemisyjne źródła, i chcą zwiększać tempo oraz skalę transformacji, ale muszą dbać o to, żeby zmiany nie wywołały drastycznego wzrostu cen energii i nie zagrażały bezpieczeństwu systemu energetycznego. Aby zapewnić środki na transformację energetyczną, bez przerzucania całości kosztów na odbiorców energii, konieczne jest wyraźne zwiększenie budżetów funduszy powiązanych z systemem handlu emisjami, takich jak Fundusz Innowacji i Fundusz Modernizacyjny. Dzięki nim pieniądze wydane przez sektor energetyczny na uprawnienia do emisji CO2 wracają do tych spółek, które chcą się transformować.