Nieoficjalnie: atomowe porozumienie Obajtka i Sołowowa

Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia.
Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia.
PAP

Grupa Orlen, zarządzana przez Daniela Obajtka, ma zawrzeć porozumienie w sprawie małych reaktorów jądrowych z Synthosem, należącym do miliardera Michała Sołowowa – donosi Polityka Insight, powołując się na nieoficjalne informacje.

Według nieoficjalnych informacji Polityki Insight, Orlen i Synthos jeszcze w czerwcu podpiszą porozumienie, na mocy którego Orlen przejmie prawdopodobnie połowę udziałów w spółce Synthos Green Energy, która zajmuje się rozwojem nowoczesnej energetyki.

Czytaj także: Synthos nie rezygnuje z małego atomu

Jak informowaliśmy już na naszych łamach, należąca do biznesmena Michała Sołowowa chemiczna grupa Synthos już na początku 2019 r., jako pierwsza prywatna firma na świecie, rozpoczęła rozmowy z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy w sprawie budowy elektrowni jądrowej na bazie małych reaktorów w Polsce. Spółka pod koniec 2020 r. rozpoczęła w tej sprawie dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki. Na początek przedstawiła Agencji propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno – technicznych małego reaktora BWRX – 300. To pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia. – Nikt już w ten sposób nie będzie zarządzał energetyką. Przyszłością są małe reaktory SMR. Pozwalają na prowadzenie szybkiego procesu inwestycyjnego, współpracę państw z prywatnymi inwestorami i na lokowanie takich elektrowni w pobliżu konsumenta. Gracze na całym świecie stawiają właśnie na ten kierunek, na przykład dla Amerykanów jest to bezdyskusyjne – przekonywał biznesmen w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bądźmy trendsetterami zmian

30 lat, które mamy za sobą, to czas wielkich zmian. Pamiętamy, jak wyglądały nasze ...

Francuski gaz dla Litwy. Total nowym dostawcą

Koncern Total został nowym dostawcą gazu skroplonego dla Litwy. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego ...

Opolnica stanie się elektrownią hybrydową

Elektrownia Opolnica będzie czerpała energię nie tylko z przepływającej wody – jak dotychczas – ...

Orlen buduje pozycję na rynku OZE

5 hektarów we Włocławku ma zajmować farma fotowoltaiczna, którą chce postawić PKN Orlen. To ...

Przez epidemię zużyjemy mniej prądu i węgla

Zamknięcie szkół, galerii handlowych, wielu instytucji i niektórych zakładów przemysłowych spowoduje, że zapotrzebowanie na ...

Unimot ma nowego prezesa

Od Nowego Roku pracami zarządu paliwowej spółki pokieruje Maciej Szozda. Dotychczasowy prezes obejmie stanowisko ...