Panika w Iranie: elektrownia atomowa wstrzymała pracę

Pexels

Zbudowała przez Rosjan, jedyna irańska elektrownia jądrowa Buszer jest odłączana od krajowej sieci energetycznej. W kraju wybuchła panika.

Jedyna elektrownia atomowa w Republice Islamskiej, zbudowana przez rosyjski Rosatom, w sobotę przestała dostarczać prąd i zostanie odłączona w ciągu trzech do czterech dni w celu „kontroli technicznej”.

Czytaj także: Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Państwowa firma „Tavanir”, która obsługuje elektrownię, poinformowała, że przyczyną zatrzymania pracy, jest „wysoka temperatura” w bloku energetycznym. Rzecznik korporacji powiedział agencji irańskiej ISNA, że prace remontowe potrwają co najmniej do piątku.

Zamknięcie elektrowni jądrowej zasilanej rosyjskim paliwem uranowym doprowadziło do paniki w Iranie. Krajowi grożą poważne przerwy w dostawach prądu z powodu utraty 900 megawatów mocy, pisze International Business Times.

Elektrownia atomowa w Buszerze to największy rosyjsko-irański projekt. Umowa na jego budowę została zawarta w 1995 r. Obiekt został oddany do eksploatacji w 2011 r., a stała produkcja prądu do sieci rozpoczęła się w 2013 r. Rosatom nie tylko zbudował siłownią, dał na nią pieniądze w formie preferencyjnego kredytu, ale też wyposażył w swoją technologię (rektor WWER-1000/446 o mocy 1000 MW). W 2014 r. strony podpisały umowę na rozbudowę elektrowni. Od 2019 r. trwają prace przy drugim bloku energetycznym, a trzeci jest w planach.

Czytaj także: Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Rosjanie dostarczają też Iranowi paliwo jądrowe, a zabierają zużyte. Rosyjska ambasada w Iranie po raz ostatni informowała o dostawie nowej partii paliwa do republiki w kwietniu ubiegłego roku.

W październiku 2012 r. praca stacji została wstrzymana z powodu przedostania się części pompy do reaktora. W lutym 2013 r. elektrownia stanęła na cztery miesiące w celu naprawy turbogeneratora. Dwa miesiące temu władze Iranu poinformowały o trudnościach w obsłudze stacji ze względu na sankcje USA, które uniemożliwiły płatności dolarowe z Rosją.

Teraz wiceszef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mahmoud Jafari ostrzega, że stacja może wymagać dłuższego zatrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa huta miedzi emituje znikome zanieczyszczenia

To, co emitujemy do środowiska jest znikome, w stosunku do tego, co było – ...

Milion ton niezgody w „Przyjaźni”

Polska oceniła wielkość brudnej ropy, która dotarła do nas rurociągiem Przyjaźń. Rosjanie nie zgadzają ...

Ropa ma uratować rosyjskiego rubla

Wysoka cena ropy pozwoli zatrzymać spadek kursu rubla wywołany amerykańskimi sankcjami, uważa były wicepremier ...

Zmiany w zarządzie PGNiG Obrót Detaliczny

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników PGNiG Obrót Detaliczny, spółki zależnej PGNiG, odwołało dwóch wiceprezesów; ds. ekonomiczno ...

KGHM otwiera nowy wydział Huty Miedzi „Cedynia”

Uruchomienie Wydziału Granulatu Miedzi pozwoli usprawnić i zintensyfikować pracę, odpowiadając na coraz większe zapotrzebowanie ...

„Biznesowe” projekty energetyki w toku

Ten tydzień będzie kluczowy dla wypracowania modelu połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem ...