Ścisnął mróz, padł rekord zapotrzebowania na prąd

Adobe Stock

W poniedziałek padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Przed południem popyt na prąd po raz pierwszy przekroczył poziom 27 GW.

Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, 18 stycznia o godz. 11 średnie godzinowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło nieco ponad 27,2 GW. Zapotrzebowanie chwilowe mogło być jeszcze wyższe, ale szczegółowe dane nie są jeszcze dostępne. Energetycy spodziewają się też, że obecny rekord zostanie jeszcze wyśrubowany dzisiaj w godzinach popołudniowych.

Wcześniejszy rekord padł 10 grudnia 2020 r. w tzw. szczycie porannym o godz. 13.15. W tym czasie chwilowe zapotrzebowanie na moc w krajowej sieci sięgnęło 26,8 GW. Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na energię odnotowano 25 stycznia 2019 r. i wynosiło ono 25,5 GW.

Elektrownia w Kozienicach

Zwiększony popyt na energię to efekt przede wszystkim bardzo niskich temperatur, które w ostatnich dniach obserwujemy w naszym kraju. Co jednak najważniejsze, obecnie nie ma obaw, że zabraknie energii i to pomimo tego, że z sieci chwilowo wypadł nowy blok węglowy w Elektrowni Kozienice.

– System pracuje stabilnie. Spodziewaliśmy się w poniedziałek zwiększonego zapotrzebowania na energię, więc byliśmy na to przygotowani – zapewnia Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja dała zniżkę Ukrainie

Na prośbę Ukrainy, Rosja zgodziła się obniżyć cenę gazu do 247 dol. za tysiąc ...

Nadal opłaca się montować instalacje na autogaz

W Polsce rośnie zużycie LPG, bo mimo stosunkowo niskiej ceny benzyny, różnica kosztów tankowania ...

Ukraina: Czy minister energetyki działa w interesie Kremla?

Energetycy atomowi protestowali w Kijowie przeciwko zwolnieniu prezesa Energoatomu. Zarzucają nowemu ministrowi energetyki działania prorosyjskie. ...

Ukraina kupi gaz z Polski

Ukraińcy skończyli remont gazociągu Komarno-Drozdowicze i chcą importować gaz z Polski. „Od dziś Ukrtransgaz ...

Realna rynkowa szansa

Prezes fundacji Startup Hub Poland Dla pokolenia dzisiejszych startupowców zielona transformacja nie jest zaledwie ...

Alicja Klimiuk p.o prezesa w Enerdze. Będzie konkurs

Do pełnienia obowiązków prezesa zarządu Energi delegowano wiceprezes ds. operacyjnych Alicję Klimiuk. Ma to ...