Notowania Bogdanki drastycznie w dół

NYMEX/Bloomberg News

W środę przed południem akcje Lubelskiego Węgla Bogdanka taniały najmocniej ze wszystkich firm notowanych na warszawskiej giełdzie. Spółka ogłosiła, że musi ograniczyć produkcję.

 

O godz. 10.15 notowania Bogdanki spadały aż o 14 proc., do 21,80 zł. Prezes węglowej spółki Artur Wasil poinformował o konieczności dostosowania bieżącej produkcji do aktualnej sytuacji na rynku węgla. W efekcie spółka zmniejszyła dobową produkcję o 25 proc., czyli do około 24 tys. ton surowca.

W Polsce zapotrzebowanie na energię z węgla w ostatnim czasie mocno spadło. To efekt łagodnej zimy, ale też zwiększonej produkcji prądu z odnawialnych źródeł i rosnącego importu tańszej energii z krajów sąsiednich. Zapasy przy kopalniach w skali całego kraju na koniec grudnia sięgnęły już 5,2 mln ton.

 

Coal mined from an open pit coal mine is seen stored in Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

 

– Obecnie nasi klienci nie mają możliwości odbioru takiej ilości węgla, jaką zwykle produkujemy. Podjęte przez nas decyzje są uzgodnione z naszymi głównymi odbiorcami, tj. z elektrowniami grupy Enea – powiedział Wasil.

W środę spadają także notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. O godz. 10.23 za jej akcje płacono 17,15 zł, o 4 proc. mniej niż na zamknięciu poprzedniej sesji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Do kogo należą gazociągi Ukrainy?

To nie pytanie retoryczne. Status ponad 40 proc. proc.ukraińskich magistrali gazowych jest niejasny. – ...

PSEW: Rządowe plany zaszkodziłyby istniejącym wiatrakom

Plany rządu dotyczące zmiany zasad funkcjonowania systemu zielonych certyfikatów w istotny sposób podważyłyby wysiłki ...

Gdy mróz ściska, rosną zyski

W tym tygodniu dogrzewamy się na potęgę. Energetycy i ciepłownicy zacierają ręce. Po chudych ...

Katar już poza OPEC, będą inni chętni?

Po 58 latach Katar przestał być członkiem kartelu eksporterów ropy. Za emiratem mogą pójść ...

Woźniak: Grozi nam kryzys, zwłaszcza zimą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Woźniak: Grozi nam kryzys, zwłaszcza zimą ...

Transport coraz bardziej zielony

W danych podsumowujących dotychczasowe działanie systemu viaTOLL można zauważyć ewidentną tendencję wzrostu liczby na ...