Droższy prąd zje zyski przedsiębiorstw

Adobe Stock

Rosnąca cena prądu uderzy w firmy, ale nie we wszystkie w równym stopniu. Największe straty poniesie przemysł, głównie energochłonny.

Jak wynika z analizy firmy Ayming Polska, ponad 50-proc. zwyżka ceny 1 MWh w ciągu roku (ze 164 zł/MWh we wrześniu 2017 r. do 254,03 zł/MWh w sierpniu 2018 r.) nie powinna mieć istotnego wpływu na rentowność firmy z branży farmaceutycznej. Inaczej wygląda sytuacja w branży spożywczej. Tam przez drożejący prąd możliwa jest utrata całej dynamiki przyszłorocznego zysku. Zdecydowanie największe straty ponieść może przemysł energochłonny. Jak wykazali eksperci Ayming, spadek zysku w przypadku spółki z branży metalurgicznej może sięgać nawet ok. 9 proc., a w przypadku huty szkła – ponad 17 proc.
Analiza Ayming pokazuje sytuację firm poszczególnych segmentów w sposób poglądowy. Zbadano sytuację czterech firm na podstawie dostępnych raportów finansowych. Założono przy tym ich bierną postawę przy kontraktowaniu energii, tj. kupowanie jej w kontrakcie rocznym w okolicach września przy braku obserwacji trendu.

– Dotychczasowy wzrost cen energii i zwyżki prognozowane na kolejne lata będą szczególnie niebezpieczne dla dużych odbiorców prądu. Dla tych działających na globalnych rynkach, którzy mają ograniczone możliwości podnoszenia cen swoich towarów, mogą oznaczać spadek marż i w konsekwencji mniejsze możliwości inwestycyjne – uważa Stanisław Gomułka, główny ekonomista w Business Center Club.
– Jest prawdopodobne, że zarządy poszczególnych firm w obliczu niższych zysków mogą decydować o redukcji kosztów lub zmniejszeniu nakładów inwestycyjnych – wtóruje Kamil Chamera z Ayming Polska. Ocenia, że wzrost cen energii przełoży się na inflację, choć jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić, w jakim stopniu. Bo rzeczywiście nie wszystkim uda się przenieść wyższe koszty zakupu energii na klientów.

Gwałtowny wzrost ceny megawatogodziny odczują szczególnie przedsiębiorstwa w branżach zależnych od dużej liczby poddostawców. – W relacjach biznesowych warunki współpracy ustalane są przeważnie w długoterminowej perspektywie. Jeśli więc przedsiębiorca nie uwzględnił i nie przełożył rosnących kosztów energii na zamówienia od kontrahentów, to może się liczyć z niższym zarobkiem w 2019 r. – tłumaczy Chamera.
Drożejący prąd powinien jednak skłonić przedsiębiorców do bardziej wnikliwego spojrzenia na własny rachunek i przyjrzenia się możliwościom obniżenia tego kosztu. W pierwszej kolejności warto rozważyć poprawę efektywności energetycznej w firmie. – Spadną wtedy zarówno opłaty za pobór, jak i dystrybucję, stanowiącą 30–40 proc. kosztu widocznego na rachunku za zużycie energii w firmie. Co więcej, taki przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w postaci białych certyfikatów czy dotacji unijnych. Firmy energochłonne mogą także sprawdzić możliwości obniżenia innych składników wpływających na koszt energii, np. akcyzy od energii elektrycznej – radzi Chamera. – Warto się też zastanowić nad wprowadzeniem polityki planowania zakupów energii i wcześniejszego jej zakupu. Większość firm zazwyczaj kontraktuje się we wrześniu. Jeśli przedsiębiorca w ciągu roku nie obserwował na bieżąco rynku, to może być zaskoczony skalą podwyżek – zauważa ekspert Ayming Polska.
Zdaniem ekspertów drożejąca pod wpływem zwyżki na rynku CO2 energia powinna zachęcić z czasem do transformacji energetycznej w kierunku gospodarki mniej emisyjnej. – Państwa, które w miksie energetycznym uwzględniają większą rolę zielonej energetyki, a także pracują nad jej zintegrowaniem z magazynami energii, w sytuacji gwałtownego wzrostu ceny uprawnień do emisji CO2 odnotowują mniejsze skoki cen energii. Tymczasem w Polsce wciąż głównym źródłem energii jest węgiel, co nie jest spójne z polityką unijną stawiającą na niskoemisyjne źródła wytwarzania – wskazuje Chamera. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jaworzno na trasie akcji edukacyjnej PKEE

Przez ostatnie 15 lat energetyka znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Mimo to nadal ...

PGNiG wypłaci zaliczkę na dywidendę

Do podziału trafi 404,5 mln zł. Tym samym na każdą akcję przypadnie po 0,07 ...

Białoruska atomówka coraz bliżej

Mińska nie stać na budowaną przez Rosjan elektrownię atomową, choć płaci za nią Kreml. ...

Długo wyczekiwana odwilż z Wilnem

Wyraźne ocieplenie stosunków gospodarczych Warszawy z Wilnem, o czym mówi w dzisiejszym wywiadzie dla ...

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Księżopolski: Amerykańskie firmy nie chcą węgla

Największe amerykańskie firmy, wcale nie są za tym, żeby zrezygnować z promowania OZE i ...

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej

Trzy reaktory atomowej siłowni w obwodzie twerskim odłączyły się automatycznie, po tym jak w ...