Reklama
Rozwiń

Rząd po cichu realizuje projekt CPK. Prąd zapewnią nowe linie energetyczne

Pomimo politycznych niepewności wobec woli kontynuowania budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, rząd realizuje kolejne decyzje administracyjne przybliżające do rozpoczęcia inwestycji. Spółka CPK otrzymała decyzję lokalizacyjną dla budowy linii wysokiego napięcia.

Publikacja: 09.08.2024 16:24

Rząd po cichu realizuje projekt CPK. Prąd zapewnią nowe linie energetyczne

Foto: CPK/ materiały prasowe

Chodzi o budowę linii wysokiego napięcia 110 kV i 220 kV, które zastąpią przewidziane do likwidacji odcinki znajdujące się na terenie projektowanego lotniska. Ta inwestycja umożliwi zasilanie portu lotniczego w energię elektryczną.

Czytaj więcej

Donald Tusk pokazał przyszłość CPK. "Polska ma stać się megalopolis"

- Decyzja lokalizacyjna, wydana przez Wojewodę Mazowieckiego na podstawie tzw. specustawy przesyłowej, umożliwi usunięcie kolizji z napowietrznymi liniami 110 i 220 kV, będącymi własnością PGE Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Zgodnie z projektem rozbiórkę kolidujących odcinków poprzedzi budowa nowych linii poza obszarem lotniska — tłumaczy spółka CPK.

W ramach przebudowy infrastruktury odcinka linii 110 kV powstanie nowy Główny Punkt Zasilający (GPZ) zbudowany przez PGE w ramach osobnego zadania, który będzie odpowiadał za dostawy energii elektrycznej do lotniska CPK. Będzie to jeden z kierunków zasilania dla nowego portu lotniczego.

Jakie będą kolejne kroki w budowie CPK

W kolejnym kroku spółka CPK złoży wniosek o pozwolenie na budowę dla nowych linii 110 i 220 kV wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Następnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na rozbiórkę istniejących linii.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK: Wkrótce przetarg na budowę tunelu

Zgodnie z treścią decyzji lokalizacyjnej spółka CPK uzyskała tytuł prawny do nieruchomości na zasadzie tzw. służebności przesyłu. Spółka uzyskała również prawo dysponowania nieruchomościami, przez które przebiegają obie linie wysokiego napięcia na cele budowlane.

- Decyzja lokalizacyjna nie zmienia jednak prawa własności gruntów i nie skutkuje ich wywłaszczeniem na rzecz CPK. Właścicielowi nieruchomości, przez teren których przechodzą planowane linie energetyczne, przysługuje odszkodowanie zgodnie z przepisami prawa — wyjaśnia spółka.

Kiedy decyzja lokalizacyjna dla lotniska CPK

Czytaj więcej

Marek Serafin: CPK: krytyczne podsumowanie

Przełożenie linii wysokiego napięcia to jeden z elementów trwających prac przygotowawczych do budowy nowego lotniska. Zgodnie z harmonogramem w 2026 r., na terenie przyszłego portu lotniczego powinny rozpocząć się prace budowlane, m.in. makroniwelacja terenu i palowanie pod projektowany terminal pasażerski.

Reklama
Reklama

Jednocześnie Wojewoda Mazowiecki rozpatruje wniosek spółki CPK o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska. Trwające postępowanie inwestor wykorzystał na wznowienie na terenie planowanego lotniska Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), do którego zgłosili się kolejni właściciele.

Elektroenergetyka
Węgiel dominuje w krajobrazie polskiej energetyki, ale prymat powoli słabnie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Elektroenergetyka
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Elektroenergetyka
Kiedy życie w Czechach na chwilę stanęło. Eksperci: Blackout to ostrzeżenie
Elektroenergetyka
Blackout w czeskiej Pradze. Zawiniła podstacja energetyczna?
Elektroenergetyka
Ukraina sprzeda więcej prądu Unii Europejskiej. Największym kupcem są Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama