Aktualizacja: 16.02.2025 14:55 Publikacja: 06.03.2023 12:05
Foto: Adobe Stock
Projekt ustawy osłonowej dla elektroenergetyków trafił pod konsultacje rządowe i społeczne. Koszt pakietu socjalnego dla pracowników energetyki zawodowej i górnictwa węgla brunatnego, którzy za kilka miesięcy mają trafić pod skrzydła Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, to 1,26 mld zł. Są to jednak szacunki dla 10 pierwszych lat obowiązywania tej ustawy. Ustawa ma obowiązywać do końca 2053 roku.
Celem ustawy „o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego” ma być wprowadzenie systemu osłon socjalnych dla pracowników branży energetycznej i branży górnictwa węgla brunatnego dotkniętych skutkami polityki klimatycznej. „Istotą rozwiązań ujętych w projekcie ustawy jest wprowadzenie systemu osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw energetycznych w okresie wyłączania jednostek wytwórczych oraz pracowników przedsiębiorstw górniczych w okresie systemowej redukcji lub zakończenia wydobycia węgla brunatnego związanej z wyłączaniem jednostek wytwórczych” – czytamy w projekcie. Chodzi o czas, w którym elektrownie węglowe będą zarządzane przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Chodzi o 62 proc. mocy wytwórczych, którymi NABE będzie zarządzać po przekazaniu elektrowni przez polskie spółki elektroenergetyczne. Ten proces ma się dokonać do końca kwietnia.
Sri Lanka już trzeci dzień pozostaje bez prądu. Służby próbują bezskutecznie przywrócić pełną wydajność krajowej sieci po tym, jak małpa wywołała rozległą awarię, pozbawiając prądu 22 mln mieszkańców wyspy.
Systemy elektroenergetyczne Estonii, Litwy i Łotwy pomyślnie zsynchronizowane z systemem Europy kontynentalnej. Kończy to symbolicznie zależność tych krajów od systemów energetycznych Rosji i Białorusi.
Kraje bałtyckie od najbliższego weekendu kończą z zależnością do sieci elektroenergetycznych Rosji i są połączone już tylko z krajami UE, a więc Finlandią, Szwecją i Polską. To właśnie lądowe połączenie z resztą UE przez Polskę jest kluczowe dla procesu synchronizacji sieci, który ma nastąpić 9 lutego.
Liberalizacja dotycząca zmiany odległości wiatraka od zabudowań na pewno coś zmieni. Największym problemem jednak jest nadal brak miejsca w sieci elektroenergetycznej na przyłączenie instalacji – mówi Grzegorz Kinelski, prezes Enei.
To będzie historyczny dzień dla Litwy, Łotwy i Estonii. W najbliższą niedzielę bałtyckie republiki przestaną być częścią postsowieckiego systemu energetycznego, który w garści trzymała Moskwa. Dołączą do unijnych sieci.
19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Emeryci i renciści w pierwszej połowie roku otrzymują dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą. Przyznawane jest z urzędu, nie trzeba więc o nią wnioskować. Na jaką kwotę mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas