Na zakup generatorów na potrzeby hubu, Bruksela przeznaczyła dla Polski 114 mln euro. Wiadomo, że w pierwszym etapie na Ukrainę trafi 1000 nowych generatorów.

Czytaj więcej

Energetyczna pomoc Turcji dla Ukrainy: prąd popłynie przez Mołdawię i Rumunię

„Otwierając nowe Centrum Energetyczne rescEU dla innych darczyńców, możemy pomóc zwiększyć darowizny energetyczne dla Ukrainy w najtrudniejszym dla niej okresie. Chcę podziękować Polsce za jej aktywność i przywództwo. Od pierwszego dnia wojny działamy ręka w rękę z polskimi władzami, aby zapewnić szybką i zorganizowaną dostawę niezbędnej pomocy Unii na Ukrainę” – podkreślił Janez Lenarčič komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego na otwarciu polskiego hubu.

Hub rescEU umożliwi międzynarodowym partnerom i sektorowi prywatnemu wysłanie pomocy na Ukrainę, a koszty jej transportu zostaną w całości sfinansowane przez Unię.

Czytaj więcej

Ukraina importuje prąd z Unii. Na razie jest go za mało

Coraz więcej państw włącza się w pomoc ukraińskiej energetyce stale atakowanej przez rosyjskie rakiety i drony. Wczoraj ukraińska spółka narodowa SA „Energy Company of Ukraine” (ECU) podpisała memorandum z tureckim producentem Karpowership w sprawie dostaw pływających elektrowni. Zostaną zainstalowane w portach Rumunii i Mołdawii, a dostarczony prąd zasili milion ukraińskich gospodarstw domowych.

Szwecja przekaże sprzęt i materiały, które mogą pomóc w przywróceniu dostaw energii na Ukrainę. Już kilku graczy ze szwedzkiej energetyki zadeklarowało gotowość dostarczenia urządzeń potrzebnych do odbudowy sieci elektroenergetycznych Ukrainy. Jedna z takich firm, Svenska kraftnät, wysłała list do rządu w Kijowie ze szczegółami planowanych dostaw.

Wcześniej również dotąd prorosyjskie władze Serbii udzieliły Ukrainie pomocy humanitarnej, wysyłając urządzeniach wspierających ukraiński system energetyczny.