„Turecka firma Karpowership podpisała memorandum z ukraińską narodową spółką JSC Energy Company of Ukraine (ECU) na dostawę do tego kraju pływających elektrowni o mocy 500 MW. Pływające elektrownie będą mogły zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną miliona gospodarstw domowych” – informuje turecka agencja Anadolu.

Czytaj więcej

Turcja z pomocą Ukrainie: dostarczy prąd do miliona gospodarstw

Strony uzgodniły, że jako podstawowe rozwiązania dozwolone jest umieszczanie tych obiektów w portach Mołdawii i Rumunii oraz dostarczanie energii elektrycznej do ukraińskich sieci przez te kraje. Karpowership i ECU będą negocjować z władzami Rumunii i Mołdawii warunki lokalizacji elektrowni na terytorium tych krajów.

„W ramach protokołu ustaleń zakłada się, że pływające elektrownie o mocy 500 megawatów zaczną niezwłocznie dostarczać prąd do sieci dystrybucyjnej Ukrainy” – informuje strona turecka.

Ukraina już importuje ok. 500 MW prądu na godzinę od unijnych sąsiadów, co wystarcza na zaspokojenie potrzeb około 2 mln gospodarstw. Jednak w obliczu zbrodniczych ataków rosyjskiego reżimu na cywile obiekty energetyczne, potrzeby Ukrainy w prądzie sięgają 12 tysięcy MW.