Kolejne bloki energetyczne staną w święta. Prądu ma nie braknąć

Nie tylko największy blok węglowy w Polsce leżących w Kozienicach będzie przechodzi naprawę usterek w okresie świąteczno – noworoczną. Prace wkrótce wstrzyma także duży blok w Opolu. Przestoje w pracach bloków węglowych planuje także Tauron. Nadzorca systemu energetycznego zapewnia, że nie będzie problemów z produkcją prądu.

Publikacja: 22.12.2022 17:20

Kolejne bloki energetyczne staną w święta. Prądu ma nie braknąć

Foto: stock.adobe.com

Kolejnym, duży blok stanie na przerwę świąteczno – noworoczną. Jak informowaliśmy, do 8 stycznia największy blok energetyczny w kraju w Kozienicach będzie przechodził postój naprawczy. Dzień po, dowiadujemy się z pracy zostanie wyłączony także blok w Opolu.

Czytaj więcej

Największy blok węglowy w Polsce znów ma problemy. Stanie na Święta

Opole na przeglądzie

W czasie Świąt, drobne naprawy ma przechodzić kolejny jeden z największych bloków węglowych w Polsce zlokalizowany w Opolu należący do Polskiej Grupy Energetycznej. „Postój bloku nr 6 (o mocy 905 MW) zaplanowany jest w dniach 27-31.12.2022 r., i wynika z potrzeb przeprowadzenia planowych prac diagnostycznych i serwisowych w ramach zobowiązań gwarancyjnych” – informuje nas biuro prasowe spółki. Bliźniaczy blok nr. 5 w tej samej elektrowni ma być w pełni gotowy do pracy w czasie przerwy świąteczno – noworocznej.

Czas Świąt ma sprzyjać remontom

Dzień wcześniej informowaliśmy, że w Enei Wytwarzanie (Elektrowni Kozienice) w czasie eksploatacji bloku B11 stwierdzona została usterka układu parowego, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu mocy. Dalszym krokiem będzie czasowe wyłączenie bloku. „Pozwoli ono na dokładne zdefiniowanie przyczyny usterki, a następnie określenie sposobu jej usunięcia. Wyłączenie nastąpi w nocy z 23 na 24 grudnia 2022 r., czyli wraz z rozpoczęciem okresu świątecznego - jest to czas zmniejszonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przewidywany wstępnie termin wznowienia pracy bloku to już 8 stycznia 2023 r.” – zapewnia Piotr Kutkowski rzecznik Enea Wytwarzanie.

Enea, PGE ale i operator systemu energetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przypominają, że przeszłości w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku te największe bloki zwykle nie pracowały lub działały na obniżonej mocy ze względu na brak zapotrzebowania energię elektryczną w tym okresie. „Termin odstawienia bloku jest uzgodniony i zaakceptowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne” – zapewnia Kutkowski. Prezes Enei Paweł Majewski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w trakcie eksploatacji bloku pojawiła się drobna usterka, której naprawa wymaga jednak zatrzymania jednostki. "Termin został uzgodniony z PSE. Okres świąteczno-noworoczny typowo charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, więc jest najodpowiedniejszy do takiej operacji” - podkreślił.

Tauron wchodzi w planowe remonty

Przyjrzeliśmy się także pracy bloków węglowych innego energetycznego giganta – grupy Tauron. Ta katowicka spółka także skorzysta z mniejszego zapotrzebowania na energię i przeprowadzi planowane od jesienni prace remontowe czterech bloków węglowych, których każdy dysponuje mocą po 225 - 230 MW. Bloki 2 w Elektrowni Jaworzno przestanie produkować prąd w Wigilie i wróci do pracy tuż po Nowym Roku. Spółka ma podobne plany wobec bloku 9 w Elektrowni Łaziska. Z kolei przerwa w pracy jednostek 3 i 6 w Elektrowni Jaworzno potrwa nieco dłużej, bo do końca lutego. Są to jednak remonty, które spółka miała zaplanowane od jesienni i uzgodnione z operatorem systemu energetycznego. Największy i najnowocześniejszy blok w Jaworznie o mocy 910 MW pracuje obecnie na zmniejszonej mocy o 310 MW.

Wiatr pomoże

PSE zapewniają, że tymczasowa i krótkotrwała niedostępność bloku B11 w Elektrowni Kozienice nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie systemu energetycznego, który pozostanie stabilny i zbilansowany. Korzystne warunki pogodowe i istotnie zmniejszone zapotrzebowanie na energię w okresie świątecznym sprawia, że jest to czas na naprawy jednostek wytwórczych.

PSE podkreśla, że w rezerwa mocy potrzebna do prawidłowej pracy bloku jest wystarczająca i przerwy w pracach tych jednostek nie spowodują problemów, głównie dzięki rosnącej produkcji prądu z wiatru. „W najbliższych dniach prognozowana jest także dość wysoka generacja wiatrowa, co również pozytywnie wpływa na warunki pracy systemu.” – zapewnia Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Potwierdzają to dane operatora. Jak wynika z danych PSE, 22 grudnia br., wieczorem o godz. 20.00 elektrownie wiatrowe dysponowały mocą do produkcji energii rzędu blisko 4 GW.

Kolejnym, duży blok stanie na przerwę świąteczno – noworoczną. Jak informowaliśmy, do 8 stycznia największy blok energetyczny w kraju w Kozienicach będzie przechodził postój naprawczy. Dzień po, dowiadujemy się z pracy zostanie wyłączony także blok w Opolu.

Opole na przeglądzie

Pozostało 93% artykułu
Elektroenergetyka
Ukraina ukryła zapasowe transformatory w Polsce. Szykuje się na zimowe ataki
Elektroenergetyka
Polski energetyczny gigant stawia na wykorzystanie odpadów
Elektroenergetyka
Rosja szantażuje Chiny prądem. Ogranicza dostawy
Elektroenergetyka
Opłata za bezpieczeństwo dostaw prądu idzie w górę
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Elektroenergetyka
Nowela prawa energetycznego wchodzi w życie. Poszerza możliwości klienta
Elektroenergetyka
Strefy energetyczne mają zapewnić odbiorcom niższe rachunki za prąd