Kolejne bloki energetyczne staną w święta. Prądu ma nie braknąć

Nie tylko największy blok węglowy w Polsce leżących w Kozienicach będzie przechodzi naprawę usterek w okresie świąteczno – noworoczną. Prace wkrótce wstrzyma także duży blok w Opolu. Przestoje w pracach bloków węglowych planuje także Tauron. Nadzorca systemu energetycznego zapewnia, że nie będzie problemów z produkcją prądu.

Publikacja: 22.12.2022 17:20

Kolejne bloki energetyczne staną w święta. Prądu ma nie braknąć

Foto: stock.adobe.com

Kolejnym, duży blok stanie na przerwę świąteczno – noworoczną. Jak informowaliśmy, do 8 stycznia największy blok energetyczny w kraju w Kozienicach będzie przechodził postój naprawczy. Dzień po, dowiadujemy się z pracy zostanie wyłączony także blok w Opolu.

Czytaj więcej

Największy blok węglowy w Polsce znów ma problemy. Stanie na Święta

Opole na przeglądzie

W czasie Świąt, drobne naprawy ma przechodzić kolejny jeden z największych bloków węglowych w Polsce zlokalizowany w Opolu należący do Polskiej Grupy Energetycznej. „Postój bloku nr 6 (o mocy 905 MW) zaplanowany jest w dniach 27-31.12.2022 r., i wynika z potrzeb przeprowadzenia planowych prac diagnostycznych i serwisowych w ramach zobowiązań gwarancyjnych” – informuje nas biuro prasowe spółki. Bliźniaczy blok nr. 5 w tej samej elektrowni ma być w pełni gotowy do pracy w czasie przerwy świąteczno – noworocznej.

Czas Świąt ma sprzyjać remontom

Dzień wcześniej informowaliśmy, że w Enei Wytwarzanie (Elektrowni Kozienice) w czasie eksploatacji bloku B11 stwierdzona została usterka układu parowego, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu mocy. Dalszym krokiem będzie czasowe wyłączenie bloku. „Pozwoli ono na dokładne zdefiniowanie przyczyny usterki, a następnie określenie sposobu jej usunięcia. Wyłączenie nastąpi w nocy z 23 na 24 grudnia 2022 r., czyli wraz z rozpoczęciem okresu świątecznego - jest to czas zmniejszonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przewidywany wstępnie termin wznowienia pracy bloku to już 8 stycznia 2023 r.” – zapewnia Piotr Kutkowski rzecznik Enea Wytwarzanie.

Enea, PGE ale i operator systemu energetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przypominają, że przeszłości w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku te największe bloki zwykle nie pracowały lub działały na obniżonej mocy ze względu na brak zapotrzebowania energię elektryczną w tym okresie. „Termin odstawienia bloku jest uzgodniony i zaakceptowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne” – zapewnia Kutkowski. Prezes Enei Paweł Majewski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w trakcie eksploatacji bloku pojawiła się drobna usterka, której naprawa wymaga jednak zatrzymania jednostki. "Termin został uzgodniony z PSE. Okres świąteczno-noworoczny typowo charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, więc jest najodpowiedniejszy do takiej operacji” - podkreślił.

Tauron wchodzi w planowe remonty

Przyjrzeliśmy się także pracy bloków węglowych innego energetycznego giganta – grupy Tauron. Ta katowicka spółka także skorzysta z mniejszego zapotrzebowania na energię i przeprowadzi planowane od jesienni prace remontowe czterech bloków węglowych, których każdy dysponuje mocą po 225 - 230 MW. Bloki 2 w Elektrowni Jaworzno przestanie produkować prąd w Wigilie i wróci do pracy tuż po Nowym Roku. Spółka ma podobne plany wobec bloku 9 w Elektrowni Łaziska. Z kolei przerwa w pracy jednostek 3 i 6 w Elektrowni Jaworzno potrwa nieco dłużej, bo do końca lutego. Są to jednak remonty, które spółka miała zaplanowane od jesienni i uzgodnione z operatorem systemu energetycznego. Największy i najnowocześniejszy blok w Jaworznie o mocy 910 MW pracuje obecnie na zmniejszonej mocy o 310 MW.

Wiatr pomoże

PSE zapewniają, że tymczasowa i krótkotrwała niedostępność bloku B11 w Elektrowni Kozienice nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie systemu energetycznego, który pozostanie stabilny i zbilansowany. Korzystne warunki pogodowe i istotnie zmniejszone zapotrzebowanie na energię w okresie świątecznym sprawia, że jest to czas na naprawy jednostek wytwórczych.

PSE podkreśla, że w rezerwa mocy potrzebna do prawidłowej pracy bloku jest wystarczająca i przerwy w pracach tych jednostek nie spowodują problemów, głównie dzięki rosnącej produkcji prądu z wiatru. „W najbliższych dniach prognozowana jest także dość wysoka generacja wiatrowa, co również pozytywnie wpływa na warunki pracy systemu.” – zapewnia Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Potwierdzają to dane operatora. Jak wynika z danych PSE, 22 grudnia br., wieczorem o godz. 20.00 elektrownie wiatrowe dysponowały mocą do produkcji energii rzędu blisko 4 GW.

Elektroenergetyka
Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP