Blackout w Warszawie? Ratusz przyznaje, że mogą być problemy

Warszawski ratusz ma sygnały o tym, że ograniczenia w dostawach energii mogą uderzyć w centra handlowe, biurowce i duże zakłady produkcyjne. Stolica analizuje też, w jakim stopniu miejskie budynki będą objęte limitowaniem energii w czasie kryzysu.

Publikacja: 28.07.2022 09:33

Blackout w Warszawie? Ratusz przyznaje, że mogą być problemy

Foto: Adobe Stock

Warszawa przygotowuje się do ograniczeń w dostawach prądu wynikających z kryzysu energetycznego. Władze miasta otrzymują sygnały, że niedobory mogą odbić się na pracy fabryk, biur i centrów handlowych – pisze Business Insider Polska.

– Sytuacja jest poważna. Przygotowujemy się na różne scenariusze związane z ograniczeniami w poborze energii elektrycznej – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka warszawskiego ratusza.

Zgodnie z procedurami, niedobory w pierwszej kolejności wymuszą ograniczenia na największych odbiorcach komercyjnych. W stolicy takimi są fabryki, ale też galerie handlowe i biura. Ratusz dostał od Stoen Operator informacje, że mogą zostać one dotknięte reglamentacją.

Warszawa zapewnia, że na niedoborach nie ucierpią mieszkańcy. Zgodnie z obecnymi regulacjami ograniczanie dostaw do gospodarstw domowych wprowadzane jest w ostatniej kolejności. Miasto deklaruje, że nie będzie także rezygnować z nocnego oświetlenia ulic. Duże firmy muszą się jednak liczyć się z problemami.

Niezależnie od groźby blackoutu stolicę czeka, podobnie jak inne samorządy, znaczna podwyżka energii. – Cena energii elektrycznej, która zasila wagony metra, składy tramwajowe czy chociażby oświetlenie uliczne, poszybowała w górę o kilkaset procent. Przeprowadziliśmy już postępowanie zakupowe i poznaliśmy oferty na dostawy energii elektrycznej w 2023 r. Ceny przedstawione w postępowaniu są prawie trzykrotnie (280 proc.) wyższe niż te, które są obecnie płacone przez Urząd Miasta i jednostki miejskie – wylicza Monika Beuth-Lutyk.

Elektroenergetyka
Tauron widzi ryzyka w dalszym mrożeniu cen energii
Elektroenergetyka
Mniejsza koncentracja na rynku prądu i większa liczba odmów przyłączeń do sieci
Elektroenergetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Elektroenergetyka
Ukraina zaskoczyła. Wyprodukowała nadmiar prądu i wysłała do Polski
Elektroenergetyka
Enea podaje wyniki i przypomina o zawieszeniu NABE
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy