Niemal 1 mln ton dwutlenku węgla (CO2) – tyle w ciągu 30 lat pochłoną Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW). To nowy i jeden z największych projektów prowadzonych przez Lasy Państwowe. Pierwsze efekty tych działań zostaną zaprezentowane podczas COP 24 – konferencji w Katowicach poświęconej zmianom klimatu, odbywającej się na początku grudnia.
Ten projekt Lasów jest odpowiedzią na postępujące negatywne zmiany klimatu. Głównym czynnikiem, który przyczynia się do jego gwałtownej zmiany, jest nadmierna emisja CO2 oraz innych gazów cieplarnianych, np. podtlenku azotu (N2O). Działania realizowane w ramach tego projektu mają wpłynąć na zwiększenie zdolności lasu do pochłaniania węgla, zwiększenie istniejących zasobów węgla w ekosystemie, ograniczenie emisji dwutlenku węgla z gleb oraz ograniczenie zagrożenia niekontrolowanymi emisjami tego gazu na skutek katastrof.
Jest to także realizacja postulatów zawartych w porozumieniu paryskim z 2015 r., w którym wskazano lasy jako naturalny pochłaniacz gazów cieplarniach oraz położono nacisk na zwiększenie efektywności tego procesu.
Całość projektu jest finansowana ze środków własnych Lasów Państwowych.
Dodatkowe zalesienie
Projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych prowadzony jest obecnie w 23 nadleśnictwach na terenie 13 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Działania obejmą 12 tys. hektarów lasów, ale leśnicy szacują, że obszarów nadających się do jego realizacji mamy w Polsce znacznie więcej.