Reklama
Rozwiń

Włochy jako pierwsze rozważają zawieszenie handlu usprawnieniami do emisji CO2

Włoski rząd sugeruje zawieszenie flagowego instrumentu polityki klimatycznej UE - systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Decyzji jeszcze nie podjął. Szuka rozwiązań obniżających wysokie ceny energii. Polski rząd też chce zmian w ETS.

Publikacja: 20.02.2025 11:53

Włochy jako pierwsze rozważają zawieszenie handlu usprawnieniami do emisji CO2

Foto: Adobe Stock

Projekt dekretu ws. wysokich kosztów energii, ogłoszony przez ministra gospodarki i finansów Giancarlo Giorgettiego jest przedmiotem prac włoskiego rządu.

System ETS winny wysokim cenom gazu?

Zamierzenia rządu zostały niedawno opublikowane przez wiceministra ds. środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Vannię Gavę. – Współpracujemy z ministrem Giorgettim w celu obniżenia kosztów rachunków. Jednocześnie uważam, że musimy pilnie zająć się mechanizmem ustalania cen gazu. Zależność od cen gazu na giełdzie w Amsterdamie sprzyja jedynie spekulacjom finansowym, podczas gdy rzeczywiste koszty wydobycia i transportu nie uległy zmianie. To system nielogiczny i szkodliwy – uważa Vannia Gava. Rząd szuka sposobu na zmniejszenie różnicy między cenami we Włoszech, a tymi na głównej giełdzie gazu w Europie, a więc w Amsterdamie (TTF).

Vannia Gava dodała, że „pilnym rozwiązaniem jest zawieszenie systemu EU ETS [system handlu uprawieniami do emisji CO2- red.], który stanowi dodatkowy ciężar dla przedsiębiorstw, które i tak są na skraju upadku”. – Dopóki nie będzie alternatywnego źródła gazu, które byłoby dostępne na szeroką skalę, nie możemy sobie pozwolić na obciążanie systemu energetycznego niemożliwymi do utrzymania kosztami – powiedziała wiceminister. Nie wyjaśniła także, w jaki sposób Włochy mogłyby zawiesić działanie tego mechanizmu. 

Czytaj więcej

Kręta droga unijnego Zielonego Ładu. Co UE zaproponuje rolnikom?

Polski rząd też chce zmian 

Polska także proponuje zmiany w tym systemie. - Będziemy postulować zwiększenie liczby dostępnej puli uprawnień do emisji CO2, co pozwoli utrzymać ceny uprawnień w ryzykach bez znaczących zwyżek. Mamy już kilku sojuszników w UE w tej sprawie – mówił „Rzeczpospolitej” Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska.

Rząd chce także zaproponować nowe rozwiązanie. – Poprzez mechanizm wychwytywania i składowania CO2 (co jako Polska chcemy robić) proponujemy otrzymywanie przez kraje UE dodatkowych uprawnień do emisji CO2. Trzeba zaznaczyć, że musiałoby to być „zielone” CO2, czyli nie z węgla i gazu, tylko np. biodegradowalnej części odpadów czy zrównoważonej biomasy. Musimy także zaproponować dedykowane rozwiązania przemysłowi, bo moim zdaniem energetyka radzi sobie z ETS1, a przemysł jest w znacznie gorszej sytuacji – mówił Bolesta.

Czym jest EU ETS?

System handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (European Union Emissions Trading System, w skrócie EU ETS) jest głównym unijnym narzędziem przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. System został ustanowiony w 2005 r. w celu wspierania zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w sposób efektywny pod względem kosztów oraz skuteczny gospodarczo. Reguluje ok. 40 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i obejmuje m.in. ok. 10 tys. elektrowni i zakładów produkcyjnych w UE. Domyślnym sposobem dystrybucji uprawnień emisyjnych od 2013 r. są aukcje, na których przedsiębiorstwa kupują prawo do emisji do atmosfery pewnego ekwiwalentu CO2. Liczba uprawnień darmowych oraz przeznaczonych do sprzedaży aukcyjnej jest stopniowo zmniejszana, by zachęcać do zmniejszania emisji.

Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia w latach 2013-2020 emisji gazów cieplarnianych o 21 proc. w stosunku do poziomu z 2005 r., w tym o 10 proc. emisji non-ETS, czyli gazów cieplarnianych nieobjętych systemem EU ETS, pochodzących z sektora usług, transportu, rolnictwa i odpadów oraz komunalno-bytowego.

Projekt dekretu ws. wysokich kosztów energii, ogłoszony przez ministra gospodarki i finansów Giancarlo Giorgettiego jest przedmiotem prac włoskiego rządu.

System ETS winny wysokim cenom gazu?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Co2
Firmy muszą ograniczać swój ślad węglowy
Co2
NFOŚiGW zawiadamia prokuraturę. Program Czyste Powietrze mógł stracić 600 mln zł
Co2
Będzie odroczenie tzw. podatku od ogrzewania? Polska buduje koalicję w UE
Co2
Raport NIK potwierdza: przychody z opłat CO2 wydatkowano źle
Co2
Przejadamy mniej środków na zieloną transformację. Ale kluczowy fundusz utknął