Większa dotacja na docieplenie. Czyste Powietrze przyspiesza w ślad za KPO

Na początku roku, 3 stycznia 2023 r. ruszy kolejna edycja programu "Czyste powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet do 135 tys. zł dotacji – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Aktywiści chwalą zmiany, ale mają także i uwagi. Polski rząd przyspieszył zmiany w związku m.in. realizacją tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Publikacja: 16.12.2022 10:41

Większa dotacja na docieplenie. Czyste Powietrze przyspiesza w ślad za KPO

Foto: AdobeStock

Resort zdecydował się na zmiany w programie "Czyste Powietrze” w zakresie podwyższenia progów dochodowych, od których przyznawane są określone dotacje, a także podniesienie kwoty samego wsparcia finansowego.

Czytaj więcej

Wirtualne smogowe płuca pokażą jakość powietrza w głównych miastach Polski

Zmiany

W ramach programu "Czyste powietrze" można wymienić straty piec węglowy i ocieplić budynek jednorodzinny. Budżet programu to 103 mld zł. Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że po aktualnych zmianach w programie przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł. Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych, a wysokość maksymalnej dotacji wzrośnie z 79 do 135 tys. zł.

W przypadku beneficjentów podwyższonego i maksymalnego wsparcia można ubiegać się o 50 proc. dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, czyli przed faktycznym startem remontu. „Pieniądze trafią do wykonawców prac, a pierwsza transza dotacji będzie przelewana na konto w 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część kwoty zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia prac” – mówił prezes Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Od 3 stycznia 2023 do programu "Czyste Powietrze" wprowadzony zostanie obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Będzie na to bezzwrotna dotacja rzędu 1200 zł.

Czytaj więcej

Będą dodatkowe miliardy na odchodzenie od węgla. Skorzystają też spółki

Kolejną zmianą – o której wspominał prezes – prezes jest możliwość rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca.

Po nowym roku kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Podwyższenie progów dochodowych, wysokość dotacji, wynika m.in. z rosnących cen usług i produktów oraz realizacji tzw. kamieni milowych ws. Krajowego Planu Odbudowy, gdzie ten zmiany są wpisane.

Dotychczas w programie "Czystym Powietrzu" złożono ponad 530 tys. wniosków na prawie 10 mld zł dofinansowania. Kwoty podpisanych dotychczas umów przekroczyły łączną wysokość 8 mld zł.

Uwagi

Polski Alarm Smogowy, który wspierał wyżej wspominane zmiany, wskazywał, że ogłoszone zmiany w programie Czyste Powietrze znacząco zwiększają dotacje do inwestycji w ocieplenie domu i wymianę źródła ciepła. „Na przykład, w dotychczasowej wersji programu podstawowa dotacja do instalacji pompy ciepła i ocieplenia domu nie mogła przekroczyć 25 tysięcy złotych, teraz limit wzrasta do 60 tysięcy złotych. Dla osób o najniższych dochodach kwota ta wzrośnie z 60 aż do 120 tysięcy złotych.” – podkreśla PAS. „Z dużym zadowoleniem przyjmujemy te zmiany, gdyż inwestycje w poprawę efektywności energetycznej domu to czystsze powietrze i niższe rachunki za ogrzewanie” – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego - takie działanie pozwoli uniezależnić Polskę od importowanych paliw kopalnych tj. węgla i gazu ziemnego.

Czytaj więcej

„Czyste powietrze” czeka nowe rozdanie w walce ze smogiem

„Warunkiem skorzystania z wyższej dotacji będzie przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, który będzie refundowany w 100 proc. w kwocie 1200 zł. – Zima to dobry okres na przygotowanie inwestycji termomodernizacyjnej, przeprowadzenie audytu energetycznego czy badania strat energii kamerą termowizyjną” – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS i zachęca do skorzystania z tego programu.

Jednocześnie PAS wskazuje, iż poważnym wyzwaniem pozostanie wciąż faktyczne wykluczenie osób o najniższych dochodach. „Program Czyste Powietrze opiera się na zasadzie refundacji poniesionych wydatków. – Ludzi najuboższych nie stać na to, żeby wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych (a nawet ponad sto tysięcy), a następnie czekać na zwrot dotacji. Ci ludzie nie pójdą do banku po pożyczkę, bo nie mają zdolności kredytowej – mówi Guła. Dlatego PAS apeluje do rządu o jak najszybsze usprawnienie programu dla najuboższych gospodarstw domowych.

Jak dodaje PAS, obecnie właściciele domów, którzy mają zmodernizowane budynki, zainstalowane pompy ciepła i panele fotowoltaiczne płacą rocznie za energię kilkaset złotych. „Z kolei setki tysięcy uboższych gospodarstw domowych, mieszkających w źle ocieplonych domach, zastanawia się skąd wziąć kilkanaście tysięcy złotych na zakup czterech czy pięciu ton węgla – Dotychczasowe programy dotacyjne bardzo mocno wsparły bardziej majętnych. To się musi zmienić, a pomoc powinna być skierowana do uboższych i mniej przedsiębiorczych osób” – dodaje Andrzej Guła.

Resort zdecydował się na zmiany w programie "Czyste Powietrze” w zakresie podwyższenia progów dochodowych, od których przyznawane są określone dotacje, a także podniesienie kwoty samego wsparcia finansowego.

Zmiany

Pozostało 96% artykułu
Co2
Termomodernizacja tylko certyfikowana. Aktualizacja programu Czyste Powietrze
Co2
„Czyste powietrze” potrzebuje nowego finansowania
Co2
Kogeneracją w emisję CO2? Dane Taurona wskazują na spadek emisji
Co2
Wkrótce skończą się zaległości w "Czystym Powietrzu"? Jest deklaracja ministerstwa
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Co2
Polska nie ucieknie od szybkiej redukcji emisji CO2
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?