Orlen buduje elektrownię gazową w Grudziądzu

Właśnie wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Łączne zaawansowanie wszystkich prac wynosi obecnie blisko 20 proc. Obiekt ma być oddany do użytku w 2025 r.

Publikacja: 18.05.2023 14:47

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Grudziądzu.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Grudziądzu.

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) wmurowano kamień węgielny pod elektrownię gazowo-parową o mocy 563 MWe (megawaty mocy elektrycznej). Inwestycję o wartości około 2 mld zł realizuje konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos. Bezpośrednim zlecającym jest CCGT Grudziądz, firma zależna od Energi, którą z kolei kontroluje PKN Orlen.

Obecnie łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20 proc., przy czym prac projektowych już na około 70 proc. Na terenie budowy prowadzone jest palowanie, zbrojenie i wylewanie płyt fundamentowych. Trwa też budowa infrastruktury pomocniczej. Na przyszły kwartał zaplanowano zakończenie prac fundamentowych pod turbiny gazową i parową oraz generator. Kluczowe urządzenia elektrowni, w tym turbiny i generator mają być postawione w I połowie przyszłego roku. Wreszcie oddanie elektrowni do użytku zaplanowano na 2025 r.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Ciepło
Nowy właściciel ciepłowni na południu kraju o swoich planach. Biomasa zamiast węgla?
Ciepło
Nawet blisko pół biliona na transformację energetyczną polskiego ciepłownictwa
Ciepło
Ciepło z serwerowni dla miasta? W Poznaniu sprawdzą, czy to możliwe
Ciepło
Elektrociepłownia z Litwy trafi na Ukrainę. Dojedzie w częściach
Ciepło
Nowa technologia ma zastąpić pompy ciepła i klimatyzatory. Niemcy szykują „rewolucję”