To urządzenie zużywa trzy razy tyle prądu co lodówka i pięć razy tyle co pralka. Masz je w domu?

Wysokie ceny energii skłaniają do większej kontroli zużywanego w naszych domach prądu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, który sprzęt generuje największe koszty. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem. Jedno z używanych na co dzień urządzeń pochłania szczególnie dużo prądu.

Publikacja: 30.09.2024 04:44

To urządzenie zużywa najwięcej prądu. Masz je w domu?

To urządzenie zużywa najwięcej prądu. Masz je w domu?

Foto: Adobe Stock

Urządzenia, których używamy codziennie w kuchni lub łazience, mają duży wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Niektóre z nich zużywają zaskakująco duże ilości prądu. Oto lista 10 najbardziej energochłonnych sprzętów domowych.

Te trzy urządzenia zużywają najwięcej prądu

Jedno z urządzeń kuchennych zdecydowanie wyprzedza konkurencję i jest na czele rankingu domowych sprzętów, które pochłaniają najwięcej prądu. Wiele osób używa go w domu każdego dnia. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez ekspertów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na pierwszym miejscu jest płyta indukcyjna. Rocznie może zużyć 748,25 kWh energii.

Pozostałe domowe sprzęty są daleko za nią. Płyta indukcyjna przez rok pochłania średnio nawet trzy razy tyle prądu co lodówka i pięć razy tyle co pralka. Drugą pozycję zajmuje piekarnik. W ciągu roku zużywa on średnio 496,4 kWh prądu. Dopiero trzecia na liście jest lodówka, która rocznie potrzebuje około 270 hWh energii elektrycznej.

Czytaj więcej

Sprawdzamy czy elektryczny samochód może parkować w garażu?

Pozostali "pożeracze" prądu

Niewiele mniej niż roczna praca lodówki będzie nas kosztować regularne używanie czajnika elektrycznego, który pochłania średnio 240 kWh prądu. Wygoda posiadania zmywarki będzie generować podobne koszty. Zużycie energii wynosi w tym przypadku 237 kWh w ciągu 12 miesięcy.

Odkurzanie i pranie wiąże się z nieco większą oszczędnością - oba potrzebne do tego urządzenia potrzebują do pracy około 150 kWh rocznie. Oglądanie telewizji i korzystanie z laptopa przez rok przynosi zużycie prądu w granicach 130 kWh. Na końcu zestawienia jest kuchenka mikrofalowa.

Cały ranking najmniej energooszczędnych urządzeń domowych wygląda następująco:

  1. Płyta indukcyjna – 748,25 kWh
  2. Piekarnik - 496,4 kWh
  3. Lodówka - 270 kWh
  4. Czajnik elektryczny - 240 kWh
  5. Zmywarka - 237 kWh
  6. Odkurzacz - 156 kWh
  7. Pralka - 143 kWh
  8. Laptop - 138,7 kWh
  9. Telewizor - 128 KWh
  10. Kuchenka mikrofalowa - 51,1 kWh

Czytaj więcej

Rośnie produkcja i zużycie prądu w Polsce

Podwyżka cen prądu

Od 1 lipca 2024 r. ceny prądu poszły w górę, mimo że na drugą połowę 2024 r. zostało przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. W gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie wynosi 2 Mwh, rachunki są wyższe średnio o 27,5 zł netto miesięcznie.

Wynika to z podniesienia ceny netto na zamrożonym poziomie z 412 do 500 zł/MWh, a także odmrożenia kosztów dystrybucji energii. Opłata za dostarczenie energii wzrosła z 289 zł/MWh do 430 zł/MWh, natomiast stawka opłaty mocowej do końca roku wynosi 0 zł. Nie wiadomo na razie, jakie ceny będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 r.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Aby nieco zmniejszyć koszty energii warto pamiętać o kilku zasadach. Już przy wyborze domowego sprzętu najlepiej zdecydować się na zakup bardziej energooszczędnych urządzeń. Obecnie obowiązują klasy energetyczne od A do G, a sprzęt jest oznaczony odpowiednimi etykietami. Litera A i kolor zielony oznaczają najniższe zużycie energii.

Zalecaną metodą na obniżenie rachunków za prąd jest również wymiana oświetlenia na żarówki LED. Pomóc w zmniejszeniu zużycia energii może również wyrobienie codziennych nawyków, takich jak gotowanie mniejszej ilości wody w czajniku elektrycznym (tylko tyle, ile faktycznie potrzebujemy) czy zmniejszenie temperatury prania. Dobrze również pamiętać o tym, by nie wstawiać ciepłych posiłków do lodówki.

Urządzenia, których używamy codziennie w kuchni lub łazience, mają duży wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Niektóre z nich zużywają zaskakująco duże ilości prądu. Oto lista 10 najbardziej energochłonnych sprzętów domowych.

Te trzy urządzenia zużywają najwięcej prądu

Pozostało 92% artykułu
Ceny Energii
Pieniędzy na domową fotowoltaikę już nie ma. Wystarczyło kilka dni
Ceny Energii
Dla kogo taryfy dynamiczne mogą być szansą, a dla kogo zagrożeniem? URE wyjaśnia
Ceny Energii
Mrożenie cen energii w 2025 roku coraz bliżej. Niewiadomą jest kwota
Ceny Energii
Taryfy dynamiczne ruszyły. Opłaty handlowe mogą zniechęć klientów
Ceny Energii
Minister aktywów zmienia zdanie i przestrzega przed podwyżkami cen energii