Chodziło o sprzedaż o godzinie 15 na rynku dnia następnego (spot). W kontraktach na zakup energii o tej godzinie w niedziele odnotowano niespotykaną dotychczas wartość minus 360 zł. Poprzedni rekord padł 27 lipca, kiedy płacono ok. minus 270 zł za MWh. Ujemne ceny pierwszy raz wystąpiły w Polsce 11 czerwca 2023 r. - Witamy w świecie cen ujemnych. Szansa dla tych, co potrafią energię magazynować lub dostosowywać jej zużycie do sytuacji na rynku. Najwyższy czas odejść od sztywnych taryf wspomaganych przez budżet i wejść do świata cen dynamicznych. Za energię i za jej przesył – skomentował ten rekord na platformie „X” Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Kiedy pojawią się ceny ujemne na rachunkach?
Ujemne ceny energii na rynku hurtowym nie mają przełożenia na finalne rachunki klientów za prąd. Te wynikają z kontraktów długoterminowych, a nie krótkoterminowych.
Czytaj więcej
Coraz częściej media nagłaśniają przypadki zawyżonych prognoz zużycia energii. Do UOKiK skarg kierowano jednak niewiele. Konsekwencje dla firm także są niewielkie.
Skąd wynikają ujemne ceny energii? Pojawiają się, gdy nie ma odbiorców na całą produkowaną energię. Wytwórcy są wówczas gotowi zaoferować sprzedaż swojego produktu po cenie poniżej zera, by nie musieć wyłączać i ponownie uruchamiać swoich elektrowni. Wiązałoby się to bowiem dla nich z dodatkowymi kosztami.