Są założenia do ustawy mrożącej ceny ciepła. Podwyżki nie przekroczą 40 proc.?

Są założenia do nowelizacji ustawy mrożącej ceny ciepła. Nowe przepisy wprowadzą maksymalny pułap podwyżki – 40 proc. Obejmie on wszystkie taryfy ciepłownicze ogłoszone po 30 września ub. roku, czyli większość tych, które znacząco wzrosły.

Publikacja: 16.01.2023 17:26

Są założenia do ustawy mrożącej ceny ciepła. Podwyżki nie przekroczą 40 proc.?

Foto: Adobe stock

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw ma na celu zapewnienie wsparcia dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przez zmniejszenie opłat wynikających z wzrostu cen paliw, co przekłada się na średnie ceny wytwarzania oraz dostarczania ciepła.

Jak tłumaczy zmiany, resort klimatu i środowiska ceny energii cieplnej wzrosły do poziomów wyższych niż założono projektując obecnie obowiązujący mechanizm wsparcia, wpływając jednocześnie na obciążenie finansowe. „Nie bez znaczenia jest fakt, iż ta wyjątkowa sytuacja przedłuża się, a wpływ na ceny energii był odsunięty w czasie ze względu np. na zawarte przed kryzysem kontrakty długoterminowe na dostawy paliw. Powyższe doprowadza do sytuacji, kiedy w szczycie sezonu grzewczego obywatele otrzymują rachunki zawierające nowe, znacznie podwyższone ceny za dostawę ciepła” – argumentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Ceny Energii
Deregulacja ułatwi czytanie faktur za prąd i budowę OZE
Ceny Energii
Niższa taryfa to nie obniżka cen. Pora uprościć faktury
Ceny Energii
Nowe taryfy na prąd wejdą w życie później. Dzięki temu prąd będzie tańszy?
Ceny Energii
Łatwiejszy dostęp do własnego licznika. Energa znosi opłaty
Ceny Energii
Rusza batalia o ceny prądu. Obniżki taryf nie dadzą jeszcze tańszej energii