Według danych opublikowanych przez operatora Iberyjskiego Rynku Energii (OMIE), średnia cena energii elektrycznej w Hiszpanii w poniedziałek 27 grudnia wyniosła 96,08 euro za MWh.

To o 75 proc. mniej w porównaniu do najwyższego poziomu 383 euro/MWh odnotowanego 23 grudnia. Od 1 listopada średnia cena energii elektrycznej na rynku hurtowym przekroczyła 100 euro za MWh.

Czytaj więcej

Jest szansa na spadek cen prądu. Ale za rok

Spadek cen przypadł na okres świąt bożonarodzeniowo-noworocznym, kiedy popyt jest mniejszy ze względu na spadek aktywności wielu firm. Nie to jednak jest główną przyczyną gwałtownego potanienia prądu. Wcześniej rząd hiszpański przedłużył działania mające na celu obniżenie cen energii elektrycznej dla konsumentów. Są to działania osłonowe dla najbiedniejszych; obniżenie szeregu podatków obciążających firmy.

Nie bez znaczenia jest też szybki spadek cen gazu na giełdach Europy. A Hiszpania głównie tam zaopatruje się w potrzebny surowiec. Cena styczniowych kontraktów terminowych na gaz 27 grudnia, według londyńskiej giełdy ICE, wynosiła 97,95 euro za 1 MWh (około 1160 dol. za 1000 m3). W ciągu dnia cena gazu spadła o ponad 11 proc.