– Dzisiaj nasze ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są jednymi z najniższych w UE. To nas jednak nie zadowala, chcemy by te ceny zostały utrzymane na poziomie z pierwszej połowy 2018 r. Ale nasze propozycje to także korzyści dla firm i samorządów – zapowiedział  premier Mateusz Morawiecki. Minister energii Krzysztof Tchórzewski dodał, że ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie. – To fakt niepodważalny, związany z polityką klimatyczną UE, bo związany z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2. Celem zmian w prawie jest niedopuszczenie do wzrostu cen energii dla wszystkich grup odbiorców – podkreślił Tchórzewski.

Te zmiany mają polegać na wprowadzeniu czterech mechanizmów. Pierwszym z nich jest obniżenie podatku akcyzowego z 20 zł na 5 zł za 1 megawatogodzinę (MWh) energii. To zmniejszy przychody dla budżetu państwa o 1,85 mld zł. Kolejny element to obniżenie uwzględnionej w rachunkach tzw. opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców o 95 proc., co obniży rachunki w sumie o 2,2 mld zł.

W czwartek rząd w autopoprawce do projektu ustawy wprowadził też dwa kolejne rozwiązania. Chodzi o przeznaczenie 4 mld zł na bezpośredni zwrot spółkom obrotu energią utraconego przychodu z tytułu nie podnoszenia cen energii pomimo wzrostu kosztów. – Dzięki temu pozostawimy rachunki za prąd na poziomie z 2018 r. i nie ucierpią na tym spółki energetyczne – wyjaśnił Tchórzewski. Sprzedawcy prądu, którzy w drugiej połowie 2018 r. zawarły już umowy na dostawy energii na 2019 r., np. z firmami czy samorządami, po cenach wyższych, będą zobowiązane do zmiany warunków tych umów najpóźniej do 1 kwietnia 2019 r., ale ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r. Kolejny 1 mld zł popłynie do funduszu zielonych inwestycji, które mają zostać wydane na inwestycje prośrodowiskowe, zmniejszające emisyjność polskiej gospodarki. Te rozwiązania będą finansowane ze sprzedaży niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2, która ma przynieść około 5 mld zł wpływów. Koszt wprowadzenia wszystkich zmian przewidzianych w projekcie ustawy dla budżetu państwa sięgnie 9,09 mld zł.