Spółka PAK CCGT realizuje inwestycję w blok gazowy CCGT klasy 600 MWe (wraz z infrastrukturą towarzyszącą), dla którego w aukcji rynku mocy na rok dostaw 2026 uzyskała 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym na poziomie 493 MW po cenie 400,39 zł/kW/rok. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Siemens Energy Global GmbH Co KG, Siemens Energy oraz Mytilineos.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Rząd zdecydował tym samym o przekazaniu 60,2 mld zł na projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w latach 2025-2030. To wkład własny potrzebny na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Z kolei Spółka PGE PAK Energia Jądrowa została powołana w 2023 roku przez PGE i ZE PAK w celu prowadzenia działań przygotowawczych pod kątem możliwości realizacji budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim, o łącznej mocy 2,8 GW. Każdy z właścicieli ma po 50 proc. akcji w tym podmiocie. Odkupienie od ZE PAK 50 proc. ich akcji uczyni z PGE jedynego właściciela projektu jądrowego.
Założenia sprzedaży atomowej spółki PGE PAK
PGE jest zainteresowana nabyciem od spółki ZE PAK 100 proc. udziałów spółki PAK CCGT Sp. z o.o., realizującej projekt gazowy na terenie Elektrowni Adamów oraz 50 proc. akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialnej za projekt jądrowy. W tym celu PGE i ZE PAK podpisały porozumienie w zakresie ustalenia warunków zakupu projektu gazowego i jądrowego.
Założycielami i obecnymi udziałowcami w modelu po 50 proc. spółki PGE PAK Energia Jądrowa, przygotowującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim, są PGE Polska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK. PGE PAK Energia Jądrowa posiada Decyzję Zasadniczą dla budowy elektrowni jądrowej wydaną przez Ministra Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 r. Partnerem technologim dla tej lokalizacji miałaby być koreańska KHNP.