W Pątnowie miałaby stanąć druga w Polsce elektrownia jądrowa, realizowana jako projekt prywatny z udziałem Skarbu Państwa poprzez Polską Grupę Energetyczną. Elektrownia miałaby moc 2,8 GW, a projekt miałby zostać ukończony w 2035 r. Obecny rząd nie zadeklarował wprost czy będzie ten projekt nadal wspierał.
Czytaj więcej
Ponad 50 proc. energii potrzebnej polskiej elektroenergetyce już za sześć lat ma pochodzić z OZE. Z kolei wydobycie węgla potrzebnego krajowym elektrowniom ma wynieść ok. 30 mln t., a kopalnie będzie można wcześniej zamknąć – To najważniejsze założenia Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. (tzw. mała strategia energetyczna), który trafił do Komisji Europejskiej.
Głos w tej sprawie na początku kwietnia zabrał prezes PGE Dariusz Marzec. - Obecnie realizujemy kroki ujęte w scenariuszu wcześniej ustalonych prac PGE – PAK. Prace przebiegają zgodnie harmonogram. Jesteśmy na etapie analiz i przed ew. wykonaniem studium wykonalności projektu. Po drugiej stronie jest poważny partner – dostawca technologii i analizujemy wykonalność tego projektu, który jest na bardzo wstępnym etapie — powiedział prezes PGE na konferencji wynikowej za 2023 r. Jego zdaniem na poziomie rządu warto byłoby przeprowadzić dyskusję dot. realizacji tego projektu i jego zasadności. - Analizy dotyczą przydatność tej lokalizacji oraz fizycznej zdolności do posadowienia inwestycji, która miałaby ew. miejsce na terenie ZE PAK, Po tych analizach będą podejmowane dalsze kroki. Obecnie jednak kontynuujemy te zapisy, które były wcześniej określone — powiedział.
Czytaj więcej
Zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu mogłaby dla projektu oznaczać nawet dekadę poślizgu, dlatego rząd chce utrzymać dotychczasową. Swoje plany potwierdzają też Koreańczycy.
Nowy prezes PGE PAK to były dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, następie odpowiadał za ten projekt szefując departamentowi energetyki jądrowej w PGE. Był także członkiem rady nadzorczej firmy PGE PAK.