Przedmiotem audytu jest sześć decyzji zasadniczych. Jak poinformował Motyka, ministerstwo bada proces ich podejmowania, a część wniosków z audytu trafiła do koordynatora służb specjalnych. - Wszystkie działania podejmowane przez obecny polski rząd powinny być odbierane jako kontrola struktury właścicielskiej spółki- podkreślił. Jak dodał, sprawa jest analizowana w zakresie negatywnej opinii ABW dla projektu. - Poprosiliśmy również ABW o ponowne ustosunkowanie się do tej opinii - powiedział dodając, że sama technologia może zostać bardzo dobrze spożytkowana przy sprawiedliwej transformacji w Polsce.

Jak poinformował, wiele informacji na temat procesów zachodzących między prywatnym udziałowcem, a spółką skarbu państwa to informacje niejawne, i na tym etapie nie mogą być ujawnione, jednak w odpowiednim czasie rząd będzie w tej sprawie opinię publiczną.

-Nie chcemy, aby decyzje polityczne, personalne, struktura właścicielska jednej spółki rzutowały na zablokowanie transformacji energetycznej - dodał.

OSGE to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa. Spółka planuje budowę w Polsce reaktorów jądrowych BWRX-300.